פול מנפורט
צילום: אי-פי

גבאי לנתניהו: חשוף את הבכיר הישראלי ששיתף פעולה עם מנפורט

בפניה לרה"מ כותב יו"ר המחנה הציוני כי נתניהו אמול על ביטחון המדינה וככזה עליו לחקור האם בשירות המדינה קיימת חפרפרת המשרתת אינטרסים זרים. יו"ר מרצ לשעבר, זהבה גלאון, פנתה ליועמ"ש בבקשה שיפתח בחקירה פלילית נגד אותו בכיר
גילי כהן ועמיחי שטיין
16 בספטמבר 2018
14:44

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, קרא היום (ראשון) לראש הממשלה, בנימין נתניהו לחשוף מיהו הבכיר הישראלי ששיתף פעולה עם פול מנפורט, כפי שתואר בכתב האישום שהוגש בסוף השבוע נגד מנהל הקמפיין לשעבר של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. עוד מבקש גבאי לחשוף האם שימש משרד החוץ הישראלי ככלי משחק בידיו של מנפורט וסייע לו לקדם את אותם אינטרסים זרים שעליהם דווח.

במכתבו כותב גבאי: "כמי שאמון בפועל על  שירות החוץ ועל ההגנה על ביטחון המדינה מפני ריגול של מדינה זרה, הנך נדרש, להתחיל מיד בהליך בדיקה וחקירה, לבירור האם קיים סוכן זר בשירות מדינת ישראל והאם אכן שימש לטובת קידום אינטרסים זרים. יש חובה לדווח לציבור כולו על תוצאות החקירה ותוצאותיה".

יו"ר מרצ לשעבר, זהבה גלאון, פנתה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד הבכיר הישראלי המוזכר בפרשת מנפורט. במתב שהעביר עורך דינה, איתי מק, נכתב כי הסיוע שנתן למנפורט בכיר ישראלי בממשלת ישראל מעלה חשד כי אותו הבכיר קיבל תמורה אישית כלשהי או קידם את האינטרסים האישיים שלו באוקראינה וברוסיה. "לכל הפחות, אותו הבכיר ניצל לרעה את משרתו כדי לקדם את האינטרסים של מנפורט ואינטרסים של רוסיה וגורמים פרו-רוסים באוקראינה."

מכתב האישום שהוגש נגד מנפורט עולה כי הוא פעל לכאורה עם בכיר בממשל הישראלי כדי לייצר מצג שווא כאילו הנשיא הקודם, ברק אובמה, פועל עם גורמים אנטישמים באוקראינה ועם הממשל דאז של יוליה טימושנקו. זאת, על פי כתב האישום, כדי להביא ללחץ של "יהודי אובמה" כהגדרתו, ללחוץ על אובמה שיתמוך במועמדו הפרו רוסי ינוקוביץ. על פי כתב האישום, הבכיר הישראלי היה צריך לפרסם הודעה נגד הקשרים, ומנפורט הפיץ אותה.