אבנר פז
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

קצין חינוך ראשי לשעבר: מפקדים מפחדים לעסוק בנושאים ערכיים

תת-אלוף במיל' אבנר פז סיפר בפאנל בו השתתף על נסיונות השפעה של גורמים שונים על צה"ל. לטענתו, בעקבות פרסומם של תדריכים לחיילים ישנם מפקדים ש"חוששים לדבר על ערכים"
כרמלה מנשה
17 בספטמבר 2018
15:29

קצין חינוך ראשי לשעבר תת-אלוף במיל' אבנר פז הזהיר היום (שני) כי גורמים שונים מנסים להשפיע על הצבא, כך פורסם בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב'. לדבריו, מדובר במהלכים להשפעה על צביון החברה או לצרכים פוליטיים שונים. הוא הוסיף כי בעקבות לחצים גוברים, ישנם מפקדים ה"חוששים לעסוק בנושאים ערכיים".

האזינו לדיווח המלא מכאן רשת ב': 

פז סיפר בפאנל שבו השתתף על ביקורת שקיבל מהרמטכ"ל ושר הביטחון, לאחר שחולקו למפקדים שיצאו למסע לפולין ספר על יחידה של הצבא הגרמני שהשתתפה בהשמדת היהודים בשואה. לדבריו הוא נשאל "איך יכול להיות שמחלקים ספר כזה?". הוא הוסיף כי מפקדי פלוגות שאלו רבנים אם מותר להם לקרוא את הספר, ותהו מדוע מדברים על ערכים ולא רק על היהודי הקורבן.

הוא הוסיף כי פרסומם דברים הנאמרים בתדריכים לחיילים, מקשה מאוד על מפקדים לעסוק בנושאים ערכיים. "בעיני אנו חוצים את הקו לצד השני. מפקדים שלא מדברים על ערכים עם החיילים שלהם, לא ידעו מה המשימה ומהם גבולות הגיזרה. החשש הוא שביום מסוים לא יצליחו המפקדים לעמוד מול הלחצים החיצוניים ונגיע למצב שהעסק יתפרק לנו בידיים", הסביר פז.