מתפללים באירוע סליחות בכותל המערבי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כאן צמים | זמני כניסת ויציאת יום כיפור תש"פ

מתכוננים ליום הכיפורים? לא יודעים מתי מסתיים הצום? כאן עושים לכם סדר
מערכת כאן
07 באוקטובר 2019
12:00

יום כיפור יתחיל השנה בשלישי בערב ויסתיים ברביעי בערב. כשעה לפני כניסת הצום אוכלים את 'הסעודה המפסקת' – ארוחה שמבדילה בין ערב החג לצום.

אלה זמני כניסת הצום:

ירושלים 17:40

תל אביב 17:55

חיפה 17:46

באר שבע 17:58

כיצד מחשבים מתי מתחיל היום הקדוש בשנה? צפו>>


בתום הסעודה המפסקת, בשעת כניסת הצום, מדליקים נרות ומברכים : "ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם, אשר קידשנו במצוותיו וציוונו להדליק נר של  יום הכיפורים".

במהלך הצום נמנעים גם מדברים אחרים שיש בהם עונג ופינוק: לא מתרחצים, לא שמים בושם, לא נועלים נעליים או סנדלים מעור, וגם לא מקיימים יחסים. יום כיפור הוא היום היחיד בשנה שבו יש חמש תפילות: ערבית, שחרית, מוסף, מנחה ונעילה. בניגוד לשבת רגילה, נוהגים להתעטף בטלית במשך כל התפילות (ולא רק בשחרית ומוסף).

התפילות הפופולריות ביותר הן 'כל נדרי', שמתחילה, ברוב בתי הכנסת, כחצי שעה לאחר כניסת הצום, ו-'נעילה', שמתחילה כשעה לפני צאת הצום ונפתחת בפיוט 'אל נורא עלילה'.  אבל גם בתפילת מוסף, שנערכת בשעות הבוקר המאוחרות, יש "היילייטס" כמו הפיוט 'וּנְתַנֶהּ תּוֹקֶף'.

לא כל בתי הכנסת ערוכים לקבל את מספר המתפללים הגבוה של יום כיפור, אז כדאי לברר מראש אם יש מקום. באותו נושא, בבתי כנסת רבים המתפללים קונים את המקומות מראש, ועלול להיות מאוד לא נעים אם יתגלה שישבתם במקום שמישהו שילם עליו מאות שקלים.

היום הקדוש ננעל בתקיעת שופר.

למי שהחזיק מעמד – אלה זמני יציאת הצום:

ירושלים: 18:51

תל אביב: 18:53 

חיפה: 18:52

באר שבע: 18:54

צום קל וגמר חתימה טובה!