חניכת קו הרכבת מירושלים
צילום: ורד פלמן

קו הרכבת המהיר מירושלים נחנך רק עד נתב"ג

נסיעת ההרצה התקיימה בהשתתפות ראש הממשלה נתניהו ושר התחבורה כץ, שאמר כי לפי שעה אין תאריך יעד לפתיחת הקו עד תחנת ת"א מרכז. ברקע, בנהריה מתחו ביקורת לאחר שהרכבת קיצצה בחצי את הרכבות לעיר לקראת פתיחת הקו המהיר לירושלים
שרון עידן וורד פלמן
20 בספטמבר 2018
10:20
עודכן ב 14:13

קו הרכבת המהיר בין תל אביב לירושלים קיים היום (חמישי) את נסיעתו הראשונה. מדובר בנסיעת הרצה שיצאה מתחנת נבון החדשה בבנייני האומה, בה השתתפו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר התחבורה ישראל כץ ומנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר. עם זאת, נסיעת ההרצה לא התקיימה במתכונת מלאה, והגיע רק עד תחנת נתב"ג.


כץ אמר כי לפי שעה אין תאריך יעד לפתיחת הקו עד לתחנת תל אביב-מרכז. "דווקא היום שיש הקוראים תיגר על ירושלים כבירת ישראל, אנחנו חונכים את הקו", הוסיף שר התחבורה. נתניהו אמר כי "זה רגע היסטורי. זה עידן חדש, עוד נגיע לתל אביב בזמן שיא של חצי שעה".

בנוסף למתכונת המצומצמת של נסיעת המבחן, מסתמן כי ליקויים בטיחותיים משמעותיים עדיין מאיימים על קו הרכבת החדש. לפני כחודש פורסם בחדשות השבוע בכאן 11 כי גורמים בכוחות ההצלה קראו לשר התחבורה ישראל כץ לעכב את מועד פתיחת קו הרכבת בין ירושלים לתל אביב מחשש לאסון במנהרות. במהלך העבודות, נדחתה הדרישה לצקת בטון מתחת לפסים שיאפשר מעבר של רכבי חירום מעל המסילה בתוך המנהרות.


החוסר האחרון בשורת הפערים הבטיחותיים של קו הרכבת התגלה לפני כשבועיים, אז התברר שרכבי החילוץ שאמורים לחלץ נוסעים לכודים במקרה חירום לא הצליחו לעשות את דרכם חזרה. הפרשן מוטי גילת פרסם כי לפני שנה הובטח לשר ישראל כץ שהבעיות ייפתרו תוך חמש שנים בדמות מסילת בטון – אם יתאפשרו עבודות בשבת.

ראובן קוגן, לשעבר סמנכ"ל ברכבת ישראל, התייחס הבוקר לבעיות סביב קו הרכבת החדש ודחה את החששות. בראיון לתוכנית קיטל וסיקולר בכאן רשת ב' אמר קוגן "זו ממש לא פארסה, הקו היה אמור להיפתח ב-2020 והיום הוא יפעל באמת".

"קו הרכבת הוא עשרה פרויקטים מסובכים שאוחדו לאחד": האזינו לקטע המלא

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) אמר על פתיחת הקו: "סיפרו לנו שהרכבת תצא לדרך בפסח, ואז דחו בחצי שנה. ואז אמרו שהיא תסע רק עד נתב״ג, וזה איך נאמר בעדינות עדיין לא תל אביב. ומה תעשו בנתב״ג? החלפה שגם תיקח זמן. אה, ורק שתי רכבות בשעה, וגם זה בהרשמה מראש. הגעה עד לתל אביב אם שאלתם מעריכים שרק עוד חצי שנה - לסמוך על הזמנים שמפרסמים זה כבר למדנו לא לעשות. אבל את הסרט רבותיי נתניהו בא לגזור היום ויהי מה. גם אם הפרויקט הענק הזה נפתח בצורה עקומה".

תושבים בנהריה: "הרכבות שלנו נלקחו לטובת ירושלים"

תושבים בנהריה מתחו ביקורת לאחר שהרכבת קיצצה בחצי את הרכבות לעיר לקראת פתיחת הקו המהיר לירושלים. סגנית ראש עיריית נהריה, אורנה שטרקמן, אמרה לכאן חדשות: "שר התחבורה והממשלה מדברים על תוכנית עם הפנים לצפון, אך בינתיים נראה שהם מפנים את הגב ברכבת ישראל נמנעים מלהגיב בנושא וטוענים שהוא באחריות משרד התחבורה - אך אישרו כי רכבות באזור נהריה אכן הוקצו לקו המהיר לירושלים. משרד התחבורה לא הגיב עד כה.