המרכז למחקר גרעיני בשורק
צילום: יעקב נעמי, פלאש 90

ראש הוועדה לאנרגיה אטומית: "ישראל משדרגת את מתקניה לאור האיום האיראני"

בנאום שנשא בוועידת הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית אמר זאב שניר: "אין להתעלם מהאיומים החוזרים והמפורשים של איראן. המתקנים משודרגים ומתוגברים על מנת לעמוד בכל התקפה"
גילי כהן
20 בספטמבר 2018
11:13

בנאום שנשא שלשום (שלישי) בוועידה של הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית בווינה אמר ראש הוועדה לאנרגיה אטומית, זאב שניר, כי נוכח האיומים האיראניים, ישראל משדרגת "ללא הרף" את מתקניה.

לדבר שניר, שהופצו היום על ידי משרד ראש הממשלה, "אין להתעלם מהאיומים החוזרים והמפורשים, של איראן ושל שליחיה, לתקוף את אתרי הגרעין של ישראל. האיומים המזעזעים האלה מחייבים את ישראל לפעול ולהמשיך להגן על מתקני הגרעין. מתקנים אלה משודרגים ומתוגברים ללא הרף, בהתאם להנחיות הבטיחות של סבא"א, על מנת לעמוד בכל התקפה".

מוקדם יותר היום נשמעה התייחסות לפעילות הגרעינית של ישראל גם מהצד האיראני. בטהראן ביקשו מהאו"ם לגנות את האיומים הישראלים נגד טהראן ולהתחיל לפקח על תוכנית הגרעין הישראלית.

בתוך כך, יו"ר הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, עלי אכבר סלאחי, אמר בשבוע שעבר כי הוא מקווה שהסכם הגרעין בין איראן והמעצמות יוותר על כנו, אך הזהיר כי אם זה לא יקרה, תכנית הגרעין תהיה "במצב הכי חזק שהיא אי פעם הייתה בו." בראיון לסוכנות הידיעות AP הוא גם השמיע איום מרומז לישראל מפני "השלכות קשות" למי שינסה לפגוע שוב במדעני גרעין איראנים, לאחר שבעבר יוחסו פגיעות כאלה לישראל.

לפני כחודש חודשו הסנקציות נגד איראן, שבוטלו עם חתימת הסכם הגרעין ב-2015. בהודעה מטעמו על חידוש הסנקציות נגד איראן, הוסיף נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שהוא פתוח לדון עם האיראנים בניסוח הסכם גרעין חדש. בכיר בממשל האמריקני התייחס לחידוש הסנקציות ואמר כי בדרך זו מקווה וושינגטון להניא את טהראן מתמיכה בטרור – ולחזור לשולחן הדיונים.