דארין טאטור

המשוררת הפלסטינית דארין טאטור שוחררה מהכלא

טאטור הורשעה בהסתה לאלימות ובתמיכה בארגון טרור בשל דברים שכתבה בפייסבוק ובהם השיר "התנגד עמי". ח"כ ניבין אבו-רחמון מבל"ד: "דוגמא קשה ומובהקת למחיקת חופש הביטוי והזהות הלאומית של האזרחים הפלסטינים"
ערן זינגר
20 בספטמבר 2018
14:11

המשוררת הפלסטינית דארין טאטור שוחררה הבוקר (חמישי) לאחר 42 יום בכלא וכמעט שלוש שנים במעצר בית. היא הורשעה בהסתה לאלימות ובתמיכה בארגון טרור בשל דברים שכתבה בפייסבוק ובהם השיר "התנגד עמי".

חברת הכנסת ניבין אבו-רחמון מבל"ד אמרה כי המקרה של דארין הוא "דוגמא קשה ומובהקת למחיקת חופש הביטוי והזהות הלאומית של האזרחים הפלסטינים". לדבריה, המאבק למען הזכויות אלה-- מחאה פוליטית לא אלימה, חופש ביטוי והזכות להגדרה עצמית-- חייב להימשך.


היום הגישה פרקליטות מחוז חיפה לבית משפט השלום בעיר כתב אישום נגד רג'א מוחמד אגבאריה, בן 66 תושב אום אל פחם, בגין עבירות דומות לשל טאטור - הסתה לטרור וגילוי הזדהות עם ארגון טרור.

מכתב האישום עלה כי אגבאריה פרסם בחשבון הפייסבוק שלו דברים שמגלים הזדהות עם ארגון טרור וקריאות הסתה ומתיכה בטרור. אגבאריה שימש בעבר מזכ"ל תנועת "בני הכפר" ואחד ממנהיגי התנועה וחבר מזכירות ועדת המעקב העליונה של המגזר הערבי בישראל.

טאטור, בת 36 מהכפר ריינה בגליל, הורשעה בעקבות פרסומים בחשבון הפייסבוק שלה במהלך גל פיגועי הטרור בישראל לפני כשנתיים. היא קראה למעשי אלימות, וכתבה דברי שבח והזדהות עם אלימות. לפוסטים שפרסמה היא צירפה תמונות של רעולי פנים מיידים אבנים על כוחות הביטחון.

טאטור נעצרה בביתה ב-2015. בנובמבר שעבר הוגש נגדה כתב אישום, שהתבסס על שיר שפרסמה בשם "התקומם עמי, התקומם נגדם", ועל סטטוסים בעמוד הפייסבוק שלה. השיר קורא לפלסטינים להתקומם: "התקומם עמי, התקומם נגדם...התקומם כנגד שד המתנחל ולך בעקבות שיירת החללים". טאטור מאשימה בשיר גם את ההנהגה הפלסטינית כי הם משלים את הערבים: "אל תטה אוזן למשרתי השלטון, שקשרו אותנו באשליות של שלום".

מאז שנעצרה, התנהלה סביבה מערכה משפטית, שכללה עדויות של שורת מומחים לשירה ולשפה הערבית בבית המשפט בניסיון לנתח את מילות השיר. עו"ד לסקי סיפרה לפני כחצי שנה לערן זינגר ולוסי אהריש בתכנית "מרחאבית" בכאן רשת ב' כי "טאטור מתייחסת בשיר למספר מקרים שבהם צעירים פלסטינים נהרגו על ידי יהודים, ומבקשת מעמה להתקומם נגד הדברים האלה".