שרת התרבות מירי רגב
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

"לא ראוי שנממן קבוצות קיצוניות": הופץ תזכיר חוק התרבות והאומנות

החוק קובע מהי פעילות שלא תזכה לתמיכה כספית. בסמכות שר האוצר ושרת התרבות לשלול תקציבים מגופים שיעברו על אחד מהאיסורים שפורטו. לפי הצעת החוק, התמיכה התקציבית באותו מוסד תישלל רק לאחר שימוע שיערוך לו שר האוצר
אמוץ שפירא וזאב קם
20 בספטמבר 2018
14:49

משרדי התרבות והמשפטים הפיצו היום (חמישי) תזכיר לתיקון חוק התרבות והאומנות, שמקדמת שרת התרבות מירי רגב, הקובע בין השאר מהי פעילות שלא תזכה לתמיכה כספית. "עקרונות חופש הביטוי והשוויון אין פירושם כי המדינה חייבת לממן כל סוג של ביטוי", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק.

בסמכות שר האוצר משה כחלון ושרת התרבות לשלול תקציבים מגופים שיעברו על אחד מחמשת האיסורים: שלילת קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות, לאלימות או לטרור, תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור נגד מדינת ישראל, ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל, השחתה או ביזוי פיזי אחר של הדגל או של סמל המדינה.

לפי הצעת החוק, התמיכה התקציבית באותו מוסד תישלל רק לאחר שימוע שיערוך לו שר האוצר, ולאחר שהיועץ המשפטי במשרד האוצר אישר זאת. הצעת החוק צפויה להגיע להצבעה בוועדת שרים לחקיקה כבר באמצע אוקטובר, בשבוע הראשון של מושב החורף של הכנסת.

עוד נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק: "המדינה אינה חייבת לממן פעולות שמטרתן לקעקע את בסיס הווייתה. עמידה בעקרונות היסוד עליהם מושתתת המדינה מהווה שיקול לגיטימי בחלוקת תקציבים והמדינה רשאית לבחור שלא לממן פעולות הנוגדות  עקרונות יסוד אלה. הצעת החוק באה לעגן עקרונות אלו במסגרת הליכי התמיכה או התקצוב של גופים בתחום התרבות".

השרים רגב וכחלון מסרו: "זה לא ראוי ולא נכון שהמדינה תממן קבוצות קיצוניות החותרות תחת מדינת ישראל וחיילי צה"ל. במדינת ישראל יש חופש אמנותי, אך אין את החופש לנצל את כספי הציבור כדי לפגוע בערכי המדינה וסמליה. מטרת החוק לתת כלים לגופים המוסמכים כדי למנוע פגיעה בערכי היסוד של המדינה. חופש הביטוי הינו ערך ראוי חשוב אך לדמוקרטיה יש את הזכות להגן על עצמה".

יו״ר מרצ, חברת הכנסת תמר זנדברג אמרה בתגובה: ״שרת התרבות מתעקשת בכוח לקלקל את התרבות הישראלית המצליחה והפורחת שאנחנו כל כך אוהבים, בעוד מופע אימים שיקרב את ישראל למדינות רודפות ומצנזרות וירחיק מדמוקרטיות ליברליות. רגב שכשלה בחוק הקולנוע וכשלה עם חוקי נאמנות בתרבות בעבר יוצאת נגד הציבור הישראלי שמצביע ברגליים בעד התרבות שלנו״.

חבר הכנסת יואל חסון (המחנה הציוני) התייחס להצעת החוק: "שרת תרבות ההשתקה מוסיפה עוד חוק ממוחזר לסלסלת החוקים האנטי-דמוקרטיים של ממשלת ישראל. אין צורך בהדרן לממשלת נתניהו - צריכים ללכת לקלפיות בהקדם". חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין ממפלגתו של חסון אמרה כי "השרה רגב מנסה להפעיל שטאזי בתרבות הישראלית".