יוסי דייטש
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אגודת ישראל: צעדי תגמול בעקבות תמיכת ש"ס ודגל התורה בליאון

המפלגה הודיעה על הצבת מועמד מטעמה בבני ברק ואיימה באי תמיכה במשה אבוטבול בבית שמש. כמו כן, יו"ר הבית היהודי הודיע על תמיכתו בזאב אלקין ומסר: "הבחירה הנכונה לציבור הירושלמי". בתוך כך, עופר ברקוביץ' קרא ברשת ב' לרחל עזריה לפרוש מהמירוץ
יערה שפירא ויואב קרקובסקי
20 בספטמבר 2018
16:13

אגודת ישראל החליטה היום (חמישי) על תגובה בעקבות תמיכת ש"ס ודגל התורה במשה ליאון לראשות עיריית ירושלים, ולא ביוסי דייטש. מדובר על צעדי תגמול שיינקטו בבחירות ברשויות אחרות, בין השאר הוחלט על התמודדות מחודשת של חנוך זייברט מול מועמד דגל התורה, אברהם רובינשטיין בבני ברק, ואיום בתמיכה עתידית בעליזה בלוך בבית שמש אם משה אבוטבול לא יעמוד בהסכמים.

סגן השר יעקב ליצמן, שנשאל על כך, אמר בוועדה של המפלגה כי "אתם יודעים שאין לי שום בעיה לתמוך בעליזה בלוך". כמו כן, דייטש לא יסיר מועמדות בירושלים, ככל הנראה כעמדת פתיחה למשא ומתן. בהודעה שמסרה הוועדה נכתב: "ההתנהלות של אישים בדגל התורה גוררת את היהדות החרדית לפיצולים ברחבי הארץ בבחירות לעיריות".

מוקדם יותר, הודיע יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט על תמיכתו בזאב אלקין לראשות עיריית ירושלים. בהודעתו הסביר בנט כי "אלקין הוא הבחירה הנכונה לציבור הירושלמי, איש לאומי בעל תפיסת עולם ימנית מובהקת, שפעל רבות למען עם ישראל ומדינת ישראל לאורך שנותיו הרבות בזירה הציבורית".

"אין לי ספק שדווקא זאב, כמי שמבין את המורכבויות והאתגרים עמם מתמודדת העיר בשנים האחרונות, ידע להצעיד את ירושלים קדימה בהצלחה גם בעתיד. הבית היהודי מתייצבת לימינו ותפעל להצלחתו", הוסיף בנט.

בנוסף לכך ח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) התייחס לנושא בטוויטר וכתב:"הייתה לי דילמה אמיתית בין אלקין לדייטש. שניהם טובים וראויים ולכל אחד היתרונות שלו. אחרי מה שמסתמן כיציאה של דייטש מהמשחק, אלקין הוא הבחירה הטבעית של המחנה הלאומי להוביל את ירושלים בשנים הבאות. שילוב של אידיאולוגיה, כישורים וקשרים. בהצלחה".

כמו כן, קרא עופר ברקוביץ' לרחל עזריה לפרוש מהמרוץ לראשות העיר. בריאיון לתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב' אמר ברקוביץ' לליאת רגב כי "לא צריך להיות עסקן כדי לקבל משהו בירושלים. אני רואה הרבה מאוד חרדים שייבחרו בי. אני קורא לרחל עזריה להתעשת ולאפשר לי לנצח את מערכת הבחירות הזאת".

האזינו לריאיון עם עופר ברקוביץ':

בתנועת התעוררות אמרו בתגובה לתמיכת בנט באלקין כי בנט כבר אינו קורא את המפה. "הציונות הדתית בירושלים כבר מזמן עזבה את השטיבל של המפדל. חבל שאתה מתעקש לחזור לתפקיד משק דת של קומבינות ודילים פוליטיים". 

הבוקר תקף זאב אלקין את השרים אביגדור ליברמן ואריה דרעי, שהודיעו על תמיכתם בליאון, והאשים כי הם מנסים להשתלט על ירושלים באמצעות "בובה". בריאיון בכאן רשת ב' אמר כי "במשך חודשים ניסו ליברמן ודרעי להסתיר את המעורבות שלהם בניסיון להריץ את משה ליאון ולהשתלט על ירושלים. יש כאן בחישה בלתי פוסקת בניסיון לחזור על התרגיל מלפני חמש שנים – לקחת מועמד שאין לו תמיכה בציבור הירושלמי הרחב".

האזינו לריאיון עם זאב אלקין: 

בישראל ביתנו הגיבו על הדברים ומסרו: "האשמותיו חסרות השחר של השר לענייני אופורטיוניזם, זאב אלקין, מצביעות אך ורק על מצוקה אישית ועל אובדן עשתונות. העובדה שאלקין, שמעולם לא התעניין בנושאים מוניציפליים, ואינו תושב ירושלים אלא תושב כפר אלדד, החליט ברגע האחרון להתמודד לראשות העיר, מצביעה על כך שאכן מדובר בניסיון השתלטות של אלקין, יחד עם ברקת, על תנועת הליכוד".