ההרס במפעל בלטקייה

בישראל סבורים: ניתן יהיה לפתור את המשבר עם רוסיה

ליברמן הזמין את מקבילו הרוסי סרגיי שויגו לישראל כדי להתעדכן בפרטי חקירת תקרית הפלת המטוס. גורם המקורב לקרמלין לכאן חדשות: ייתכן שרוסיה תדרוש מישראל שלא להתערב בשיקום סוריה
גילי כהן ועמיחי שטיין
20 בספטמבר 2018
21:46

בישראל מעודדים מהתפתחויות האחרונות בפרשת הפלת המטוס הרוסי בסוריה, וסבורים שניתן יהיה לפתור את המשבר עם רוסיה.

כדי להציג שוב את העמדה הישראלית, בירושלים לא מסתפקים בשליחתו של מפקד חיל האוויר למוסקבה. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הזמין את מקבילו שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו להגיע לישראל - ולקבל גם כן עדכונים ממערכת הביטחון וחיל האוויר על מה שהתרחש בליל התקיפה.


השר לענייני מודיעין ישראל כץ אמר כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אינו משיב לשיחות של נשיא סוריה בשאר אסד, אשר ניסה ליצור קשר עם הרוסים בעקבות הפלת המטוס.

גורם המקורב לקרמלין אמר לכאן חדשות: "בשלב זה, זה ממש לא מאחורינו. נהרגו לנו 15 אנשים, למה אתם חושבים שהדבר הזה יכול להישכח כל כך מהר?". לדבריו, ייתכן שרוסיה תדרוש מישראל שלא תתערב בתהליך השיקום של סוריה שהחל אחרי הסכם הפסקת האש באידליב בשבוע שעבר. כך למשל, 180 חברות איראניות כבר הודיעו שישתתפו בשיקום וייתכן שברוסיה חוששים שמעורבות איראנית כה גדולה תגרור גם תגובה מצד ישראל.


מוקדם יותר הערב התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו להפלת המטוס ואמר כי שוחח עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין והביע את צערו על המקרה."אמרתי לו ששורש הבעיה זה הניסיון של איראן להשתמש בשטח סוריה להתקפות נגד ישראל ולחימוש אויבינו כמו החיזבאללה", אמר נתניהו. "אמרתי לו שעומדת לנו הזכות להגנה עצמית, ועם זאת יש חשיבות גדולה מאוד לשמר את התיאום הביטחוני בין ישראל ובין רוסיה, ולכן החלטתי לשלוח את מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין, למוסקבה, בעצם במטרה כפולה. אחד, להמשיך להגן על אזרחינו, ומנגד לשמר את שיתוף הפעולה בין שתי המדינות".

היום ביקרה משלחת צה"ל בראשות מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, עם בכירים בצבא רוסיה. לפי הודעת צה"ל, בפגישות שהתקיימו הציגו הקצינים הישראלים לרוסים את עיקרים הממצאים מתחקיר הפלת המטוס. "בנוסף הוצגו הניסיונות האיראניים להתבססות בסוריה והעברת אמצעי לחימה אסטרטגיים לחיזבאללה", נמסר.