נשיא פולין אנדז'יי דודה בישראל
צילום: מארק ניימן, פלאש 90

ישראל ב"מגעים מתקדמים" למפגש בין נתניהו לנשיא פולין

הפגישה, אם תתקיים, תיערך במהלך עצרת האו"ם בשבוע הבא. תהיה הפעם הראשונה שבה ייפגש נתניהו עם בכיר פולני מאז פרוץ משבר חוק השואה בתחילת השנה
עמיחי שטיין
21 בספטמבר 2018
08:32

ישראל מנהלת "מגעים מתקדמים" עם פולין לקיים פגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין נשיא פולין אנדז'יי דודה במהלך עצרת האו"ם שתתקיים בניו יורק בשבוע הבא. כך פורסם הבוקר (שישי) בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'.

הפגישה, אם תצא אל הפועל, תהיה הפעם הראשונה שבה ייפגש נתניהו עם בכיר פולני מאז פרוץ משבר חוק השואה בתחילת השנה. במערכת המדינית מעריכים שמפגש כזה יסלול את הדרך לביקור של ראש ממשלת פולין בישראל.

דודה היה זה שאישר וחתם על חוק השואה בשתי הגרסאות שלו - הראשונה שכללה עונש פלילי למי שיאשים את הפולנים כעם ואת פולין כמדינה בביצוע פשעים נגד יהודים בתקופת השואה, וגרסתו השנייה שלא כללה עונש מאסר. ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי חתום על ההצהרה המשותפת עם ראש הממשלה בנוגע לחוק. 

מאז אישור החוק הוגשו בפולין יותר מ-40 תביעות ובהן גם בקשה שהגישה התנועה הלאומית הפולנית למשרד המשפטים הפולני להעמיד לדין את נשיא המדינה, ראובן ריבלין, על כך שעבר על חוק השואה. על פי המפלגה, אמר ריבלין בפגישה עם נשיא פולין אנדז'יי דודה, על כך ש"פולנים ופולין סייעו בהשמדה יהודים בתקופה מלחמת העולם". מדובר במשפט שהופיע בהודעה הרשמית שהוציא בית הנשיא באנגלית. תביעה נוספת הוגשה נגד תאגיד השידור הבריטי (BBC) - ומתייחסת לקטע בסדרה התיעודית "Auschwitz - death factory" שבו נאמר הביטוי "גטו פולני ליהודים".

בסוף חודש יוני, הודיעה ממשלת פולין כי היא משנה את החוק בעקבות לחץ מצד ישראל וארצות הברית. נתניהו הסביר כי ישראל ניהלה מגעים חשאיים עם פולין במשך כמה חודשים אחרי אישור החוק. כאמור, דודה חתם על חוק השואה החדש.