עבודות הרכבת הקלה
צילום: פלאש 90

ביהמ"ש קבע: עבודות הרכבת הקלה בבני ברק יימשכו בשבת

עמדת חברת נתיבי תחבורה עירוניים, כי עצירת הכרייה עלולה לסכן חיי אדם התקבלה על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב, ולכן העבודות יימשכו, לרבות במתקן הדייס שנמצא מעל פני הקרקע. החרדים יצאו להפגין בתגובה
שרון עידן
21 בספטמבר 2018
16:38
עודכן ב 18:33

בית המשפט המחוזי התל אביב קיבל היום (שישי) את עמדת חברת נתיחבי תחבורה עירוניים, והתיר את המשך עבודות הרכבת הקלה בבני ברק גם בשבת. ההחלטה התקבלה אחרי שאמש יצא  צו מניעה זמני העוצר חלק מעבודות הקמת הרכבת הקלה בשבתות ובחגים, לבקשת עיריית בני ברק.


בחברת נתיבי תחבורה עירוניים טענו לאחר הוצאת צו המניעה לעבודות כי "עצירת מכונת כרייה בקרקע רכה ומתחת לציר תנועה מרכזי עלולה לגרום לקריסת הקרקע ולסכן חיים ורכוש". בעקבות הטענה כי עצירת העבודות עלולה להביא לסיכון חיי אדם, התיר בית המשפט את המשך הכרייה גם בשבת, לרבות במתקן הדייס שנמצא מעל פני הקרקע. 

עיריית בני ברק טענה אמש שהמדינה התחייבה לפני שש שנים שחברת נתיבי תחבורה עירוניים, המבצעת את פרויקט הקו האדום בגוש דן, לא תבצע עבודות בשבת ובחגי ישראל. מהחברה נמסר: "אנו מקימים את הקו האדום לשירותם של מאות אלפי תושבים, ובהם תושבי בני ברק. כל העבודות מתבצעות על פי החוק ומתוך אחריות לבטיחות הציבור".

לאחר החלטת בית המשפט היום, נמסר מחברת נתיבי תחבורה עירוניים: "אנחנו מודים לבית המשפט שקיבל את עמדתנו המקצועית ומנע סיכון חיים. נת״ע תמשיך בעבודות להקמת הקו האדום תוך שמירה על בטיחות התושבים". בעקבות ההחלטה חרדים יצאו להפגין נגד עבודות הרכבת הקלה, והביאו לחסימת כביש 4 ממורשה לאלוף שדה לשני הכיוונים. כמו כן, בבני ברק נערכים לקראת תפילה המונית שתתקיים בערב באזור העבודות.

לפני כחודש הוקפאו העבודות המתוכננות להקמת גשר יהודית מעל נתיבי אילון בעקבות לחץ של החרדים שלא לאפשר את קיום העבודות בשבת. ראשי יהדות התורה תקפו בעיתונות החרדית את דבר ביצוע העבודות. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, אמר לעיתון יתד נאמן כי מדובר בשערורייה: "לא ניתן לעבור לסדר היום לאשר כך חילולי שבת נרחבים תוך הפיכת יום השבת ליום חול". בכותרת העיתון נכתב 'זעקת השבת המחוללת'.