משה ליאון ואביגדור ליברמן
צילום: פלאש 90

הקרב על ירושלים: צפויה מחאה נגד משה ליאון ו"הדיל המסריח"

המתמודד על ראשות העירייה זכה לתמיכתם של ליברמן ושל ש"ס ומתנגדיו טענו כי תמיכתו של דרעי באה בתמורה להבטחה להעביר את חוק הגיוס. בישראל ביתנו הכחישו בתוקף: "מצפים מכל הבכיינים להיות יותר יצירתיים"
יערה שפירא
22 בספטמבר 2018
11:58

בסוף השבוע הבא צפויה להתקיים מחאה נגד המועמד לראשות עיריית ירושלים משה ליאון תחת הכותרת "הדיל המסריח". כך פורסם אמש (שישי) בחדשות השבוע בכאן 11. ליאון זכה לתמיכתם של השרים אביגדור ליברמן ושל אריה דרעי. בישראל ביתנו הכחישו בתוקף כי קיים דיל שלפיו ש"ס תתמוך במשה ליאון בתמורה לתמיכה של ליברמן בחוק הגיוס.


בישראל ביתנו מסרו: "מצפים מכל הבכיינים להיות יותר יצירתיים ולא למחזר שקרים ישנים. זה ספין, לא היה דבר כזה. חבל שאלקין מאבד עשתונות ועוסק בהסתה ובפילוג". מצדו של השר זאב אלקין, שמתמודד גם כן בבחירות, הכחישו כי הם מעורבים במחאה. בתוך כך נודע כי אלקין פנה למועמד החרדי יוסי דייטש והציע לו תיקים בכירים בעירייה בתמורה לתמיכה בו.

ביום חמישי האשימו גורמים בדגל בתורה את ליברמן בכך שאיים לדבריהם, לסכל את אישור חוק הגיוס בכנסת אם לא יתמכו במועמד המקורב לו, משה ליאון. גורמים פוליטיים אמרו כי בניגוד מוחלט להצהרות שר הביטחון לפיהן הוא אינו מעורב בבחירות לראשות עיריית ירושלים, נפגש ליברמן עם הרב הבכיר של דגל התורה בירושלים, הרב ברוך סולוביציק, כדי להביא לתמיכת דגל התורה בליאון.

בכירים ביהדות התורה אמרו כי למרות הבעת התמיכה הפומבית של ש"ס ודגל התורה בליאון, המרוץ עוד לא הסתיים מבחינת מועמדם לראשות העיר, יוסי דייטש. לדבריהם, בעוד שבועיים יתפרסמו סקרים ויתברר כמה ליאון חלש במגזר הכללי. הם ציינו כי הציבור לא יאפשר לבחור בליאון כשיתברר כמי שיפסיד שוב. הגורמים אמרו כי אם בבחירות הקודמות כשכמעט כל המגזר החרדי היה אתו ליאון הפסיד, הפעם ברור שיפסיד אם אגודת ישראל לא תלך אתו.

גם אלקין תקף את ליברמן ודרעי והאשים אותם כי הם מנסים להשתלט על ירושלים באמצעות "בובה". "במשך חודשים ניסו ליברמן ודרעי להסתיר את המעורבות שלהם בניסיון להריץ את ליאון ולהשתלט על ירושלים. "יש כאן בחישה בלתי פוסקת בניסיון לחזור על התרגיל מלפני חמש שנים – לקחת מועמד שאין לו תמיכה בציבור הירושלמי הרחב", אמר אלקין.

בתוך כך, איימו באגודת ישראל לתמוך במהלך של ראש הממשלה להורדת אחוז החסימה בבחירות הארציות לנוכח מה שהם מכנים: "שבירת הכלים של ש"ס ודגל התורה בירושלים", שהחליטו שלא לתמוך במועמד החרדי יוסי דייטש. דרעי חושש שהורדת אחוז החסימה תאפשר למפלגתו של אלי ישי להכנס לכנסת. גורמים באגודת ישראל מסרו לכאן חדשות: "דרעי שקרן שלא עמד במילה שלו בירושלים, אנחנו מפסיקים לשמור עליו".