פינוי חייל שנפצע בהתקפה בעיר אהואז באיראן
צילום: אי-פי

באיראן מאשימים: "ארה"ב וישראל אחראיות למתקפת הירי"

בפיגוע שאירע מוקדם יותר, במהלך מצעד צבאי לרגל יום השנה לפרוץ מלחמת איראן-עיראק, נהרגו 25 בני אדם ונפצעו מעל 53. שר החוץ זריף: "נגיב במהירות ובהחלטיות". דאעש נטל את האחריות למתקפה
איתמר מאירי
22 בספטמבר 2018
12:43
עודכן ב 15:49

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, האשים היום (שבת) את ארצות הברית כי היא אחראית למתקפת הירי שאירעה מוקדם יותר בעיר אהואז. "טרוריסטים שאומנו וחומשו על ידי משטר זר תקפו באהואז. בנפגעים גם ילדים ועיתונאים. איראן מטילה את האחריות על ארצות הברית ותגיב במהירות ובהחלטיות", כתב זריף בחשבון הטוויטר שלו. בהתקפה נהרגו 25 בני אדם ונפצעו מעל 53. 


סוכנות הידיעות האיראנית אירנ"א עדכנה את מספר ההרוגים ודיווחה: "בהרוגים יש גם נשים וילדים שהגיעו כדי לצפות במצעד". לפני כן דווח כי נהרגו חיילים של משמרות המהפכה. דובר צבא איראן גנרל עבולפאזל שקארצ'י הצטרף לזריף והאשים כי התוקפים לא שייכים לארגון המדינה האסלאמית, אלא קשורים לארצות הברית ולמוסד הישראלי. מנגד, ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל עליו את האחריות לפיגוע. 

זירת ההתקפה בעיר אהואז (צילום: אי-פי)

גם ארגון ערבי, שמתנגד למשטר, בשם "ההתנגדות הלאומית של אהוואז" קיבל את האחריות להתקפה. כמה חמושים ניסו לפרוץ למצעד צבאי, שנערך במסגרת שורה של אירועים לציון יום השנה ה-38 לפרוץ מלחמת איראן-עיראק, ולאחר שלא הצליחו, פתחו בירי לעבר האזרחים שהיו במצעד ולעבר הבמה, עליה היו כמה מבכירי הממשל והצבא.

ברשת אל-ערביה דווח כי כמה מהתוקפים נהרגו. בתקשורת האיראנית נאמר כי היורים הם "תכפירי" - כינוי למוסלמים המתנגדים למשטר השיעי במדינה. העיר אהואז היא בירת מחוז חוזסטאן, שמרבית תושביו הם בני המיעוט הערבי באיראן.

רוחאני נואם במצעד הצבאי בטהראן (צילום: אי.אף.פי)

לפני המתקפה תקף נשיא איראן חסן רוחאני את ארצות הברית בנאום מעל במת הכבוד במצעד שהתקיים בבירה טהראן ואמר כי "הנשיא דונלד טראמפ יובס בעימות מולנו בדיוק כמו שהובס שליט עיראק סדאם חוסיין במלחמה". הנשיא האיראני איים כי "אמריקה תסבול מאותו הגורל כמו סדאם חוסיין".

רוחאני עזב את המצעד בעקבות המתקפה שכונתה "מתקפת טרור". לפני כן נשבע רוחאני בנאום להאיץ את תכנית הטילים הבליסטיים "שמרגיזים את ארצות הברית" והבטיח שאיראן לעולם לא תוותר "על היכולות ההגנתיות שלה" למרות הלחץ של ארצות הברית.