נשיא איראן חסן רוחאני
צילום: אי-פי

רוחאני: "ארצות הברית מתנהגת באופן בריוני ורוצה לערער את הביטחון באיראן"

הנשיא האיראני האשים את ארצות הברית במעורבות באירוע הירי באהווז. הוא תקף את האמריקנים. כמו כן זומנו שגרירים של כמה מדינות לשיחת בירור, בטענה שהם נותנים מחסה לאירגוני אופוזיציה איראניים
מואב ורדי ורועי קייס
23 בספטמבר 2018
09:36

נשיא איראן חסן רוחאני האשים הבוקר (ראשון) את מדינות המפרץ הנתמכות על-ידי ארצות הברית, באספקת תמיכה כספית וצבאית לארוגני האופוזיציה. לפני צאתו לעצרת האו"ם בניו יורק תקף רוחאני את האמריקנים והדגיש כי הם רוצים לערער את הביטחון במדינה ומתנהגים באופן בריוני. הוא הוסיף כי טהראן תגיב בהתאם לחוק ולאינטרס הלאומי שלה.

בנוסף לכך, איראן זימנה הלילה נציגים של כמה מדינות לשיחות בירור בעקבות מתקפת הירי במצעד הצבאי באהווז. מדובר בשגרירי הולנד ודנמרק ומיופה הכוח הבריטי. בהודעת משרד החוץ בטהראן נאמר כי המדינות נותנות מחסה לארגוני אופוזיציה, שלטענתם ביצעו את הירי. בנוסף לכך יזומן מיופה הכוח של איחוד האמירויות לשיחת בירור, לאחר תמיכה של בכירים במדינה בפיגוע.

דובר משרד החוץ האיראני בהראם קאסמי אמר בנוגע לשיחות הבירור כי "לא ייתכן שהארגונים הללו לא יוכרזו כארגוני טרור על ידי האיחוד האירופי, כל עוד הם אינם מבצעים התקפות טרור על אדמת אירופה".

אתמול האשים שר החוץ האיראני כי ארצות הברית אחראית למתקפה בה נהרגו 29 בני אדם ונפצעו יותר מ-53. לדבריו, "טרוריסטים שאומנו וחומשו על ידי משטר זר תקפו באהואז. בנפגעים גם ילדים ועיתונאים. איראן מטילה את האחריות על ארצות הברית ותגיב במהירות ובהחלטיות".

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) וארגון ערבי, שמתנגד למשטר, בשם "ההתנגדות הלאומית של אהוואז" קיבלו את האחריות להתקפה. כמה חמושים ניסו לפרוץ למצעד צבאי, שנערך במסגרת שורה של אירועים לציון יום השנה ה-38 לפרוץ מלחמת איראן-עיראק, ולאחר שלא הצליחו, פתחו בירי לעבר האזרחים שהיו במצעד ולעבר הבמה, עליה היו כמה מבכירי הממשל והצבא.

לפני המתקפה תקף נשיא איראן חסן רוחאני את ארצות הברית בנאום מעל במת הכבוד במצעד שהתקיים בבירה טהראן ואמר כי "הנשיא דונלד טראמפ יובס בעימות מולנו בדיוק כמו שהובס שליט עיראק סדאם חוסיין במלחמה". הנשיא האיראני איים כי "אמריקה תסבול מאותו הגורל כמו סדאם חוסיין".