צה"ל בתגובה לרוסים: מנגנון מניעת החיכוך פעל - ובזמן

בצבא דחו את ממצאי משרד ההגנה הרוסי, שקבע כי ישראל אחראית להפלת המטוס ולקתה בחובבנות: "אתם יודעים את הפרטים המדויקים. חיל האוויר לא הסתתר מאחורי מטוס כלשהו", נכתב בהודעת דובר צה"ל
מואב ורדי וגילי כהן
23 בספטמבר 2018
17:32

בצה"ל הגיבו היום (ראשון) לטענות משרד ההגנה הרוסי, שקבע הבוקר כי ישראל אחראית להפלת מטוס האיליושין 20 בשבוע שעבר מול חופי סוריה, וטען כי התנהלות חיל האוויר הייתה חובבנית: "משלחת צה״ל בראשות מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, הציגה בפני בכירים בצבא רוסיה את התחקיר המלא, באופן מעמיק, מקצועי ומפורט. הפרטים המלאים, המדויקים והעובדתיים ידועים לאנשי המקצוע בצבא רוסיה ומהם עולה בבירור כי מנגנון מניעת החיכוך פעל ובזמן", נכתב בהודעת דובר צה"ל.

"חיל האוויר הישראלי לא הסתתר מאחורי מטוס כלשהו. המטוסים הישראליים היו בשטח האווירי של ישראל בזמן הפגיעה הסורית במטוס הרוסי. תוצאת הפלת המטוס בידי הסורים היא טרגית וקשה ואנו משתתפים בצער המשפחות והעם הרוסי. ציודם של גורמים לא אחראיים בנשק מתקדם מהווה סכנה לאזור ויכול להביא לפגיעה קשה בגורמים הפועלים במרחב".

הבוקר פרסמו הרוסים את השתלשלות האירועים והאשימו את ישראל במסירת מידע שגוי על מיקום התקיפה ובשימוש במטוס הרוסי כהגנה. "המידע השגוי שסיפקו הישראלים לגבי מיקום התקיפה לא איפשרו למטוס לצאת מהאזור. אחרי התקיפה, המטוסים הישראליים המשיכו לפטרל מול החוף, והפעילו מכשירי לוחמה אלקטרונית", הסבירו הרוסים בתדריך. "המוטסים הישראליים ראו את האיליושין והשתמשו בו כמגן בפני אש הנ"מ".

במשרד ההגנה הרוסי האשימו את ישראל בחובבנות ואמרו כי "הפעילות של חיל האוויר הישראלי לקתה לכל הפחות בחובבנות, אם לא בהתנהגות פלילית, ולכן המסקנה שלנו היא שישראל אחראית למה שקרה. בעזרתה של רוסיה, נסוגה איראן למרחק של 140 קילומטר מגבול ישראל. לבקשת ישראל הפיקוד הרוסי בסוריה ווידא שחימוש מסוכן לא יגיע לצד שלישי בסוריה".

לדברי הרוסים, בשעה 21:39 דיווחה אלוף-משנה ישראלית לפיקוד הרוסי לגבי התקיפה הקרובה. כעבור דקה הפציצו המטוסים את המתקן בלטקיה. "הישראלים לא יידעו את הכוחות הרוסים על המבצע מבעוד מועד -  אלא הודיעו לנו על כך סימולטנית עם תחילת התקיפה", הסבירו.