אזרחים וחיילים תופסים מחסה בעת פיגוע הירי באיראן
צילום: אי.אף.פי

באיראן מאיימים על ישראל וארה"ב: "אתם תצטערו"

באיראן המשיכו לאיים על שתי המדינות ואיימו ב"נקמה הרסנית" על הפיגוע במצעד הצבאי באהוואז, בו נהרגו 25 בני אדם, 12 מהם חיילים במשמרות המהפכה. שר המודיעין האיראני ציין כי נעצרה רשת של חשודים
ערן סיקורל
24 בספטמבר 2018
10:54

סגן מפקד משמרות המהפכה האיראניים חוסיין סלאמי איים הבוקר (שני) על ישראל ועל ארצות הברית ב"נקמה הרסנית", על הפיגוע במהלך המצעד הצבאי באהוואז שבו נהרגו 25 בני אדם, בהם 12 מאנשי משמרות המהפכה. שר המודיעין של איראן מוחמד אלאווי אמר כי "רשת גדולה של חשודים נעצרה".

"ראיתם את הנקמה שלנו לפני. תגובתנו תהיה מוחצת והרסנית ואתם תצטערו על מה שעשיתם", איים סלאמי בנאום שנשא לפני טקס הקבורה של הקורבנות באהוואז. שר המודיעין האיראני התחייב לזהות את כל "הטרוריסטים" שקשורים להתקפה שבה, נוסף על ההרוגים, נפצעו גם יותר מ-53 בני אדם.

סוכנות הידיעות "אעמאק" של ארגון "המדינה האסלאמית" פרסמה אמש סרטון המתעד כביכול את מבצעי הפיגוע במצעד הצבאי בדרום איראן אתמול. הסרטון צולם לכאורה לפני הפיגוע, ונראים בו שלושה בני אדם - שניים מהם מדברים בערבית והשלישי בפרסית. בסרטון אומר אחד האנשים שהוא מודה לאל שנתן לו את משימת הגי'האד הזאת. עם זאת, השלושה לא מכריזים על השתייכותם לדאעש.

אתמול פרסם הארגון כרוז רשמי של קבלת אחריות לפיגוע במצעד, בשם מחוז "ח'וראסאן" שפועל בעיקר באפגניסטן. בהודעה נאמר כי "אחרי ששמה את מבטחה באללה, יצאה לדרך יחידה של חיילי הח'ליפות לעבר מפגן צבאי של כוחות הבאסיג', צבא איראן ומשמרות המהפכה הכופרים בעיר אהוואז בדרום איראן. הם הסתערו אל תוך ההמון בתתי מקלע והביאו למותם של יותר מ-40 בני אדם ולפציעתם של יותר מ-60 בני אדם".

רוחאני: "ארה"ב מתנהגת באופן בריוני ורוצה לערער את הביטחון באיראן"

נשיא איראן חסן רוחאני האשים אתמול את מדינות המפרץ הנתמכות על ידי ארצות הברית, באספקת תמיכה כספית וצבאית לארוגני האופוזיציה. לפני צאתו לעצרת האו"ם בניו יורק תקף רוחאני את האמריקנים והדגיש כי הם רוצים לערער את הביטחון במדינה ומתנהגים באופן בריוני. הוא הוסיף כי טהראן תגיב בהתאם לחוק ולאינטרס הלאומי שלה.


בנוסף לכך, איראן זימנה נציגים של כמה מדינות לשיחות בירור בעקבות מתקפת הירי במצעד הצבאי באהווז. מדובר בשגרירי הולנד ודנמרק ומיופה הכוח הבריטי. בהודעת משרד החוץ בטהראן נאמר כי המדינות נותנות מחסה לארגוני אופוזיציה, שלטענתם ביצעו את הירי. בנוסף לכך זומן מיופה הכוח של איחוד האמירויות לשיחת בירור, לאחר תמיכה של בכירים במדינה בפיגוע.

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף האשים גם כן את ארצות הברית כי היא אחראית להתקפה בה נהרגו 25 בני אדם ונפצעו יותר מ-53. "טרוריסטים שאומנו וחומשו על ידי משטר זר תקפו באהוואז. בנפגעים גם ילדים ועיתונאים. איראן מטילה את האחריות על ארצות הברית ותגיב במהירות ובהחלטיות", כתב זריף בחשבון הטוויטר שלו.