בשאר אל-אסד וולדימיר פוטין
צילום: אי-פי

העברת הטילים: אסד מנסה לרשום הישג תודעתי

בדמשק נרשמה שביעות רצון רבה מהודעת מוסקווה על העברת ה- S-300, והמשטר הסורי מעוניין כעת להוכיח שפוטין "עבר לצד שלו" • אסד סבור שהמשבר בין מוסקווה לירושלים חמור, מה שעלול לגרום לאיראן ולחיזבאללה להאיץ את הניסיונות להעביר מערכות נשק מתקדמות לשטח סוריה
רועי קייס וגילי כהן
24 בספטמבר 2018
23:13

בסוריה נרשמה היום (שני) שביעות רצון רבה מההכרזה הרוסית על העברת מערכת ה-S-300 לרשות המשטר בדמשק. עבור הנשיא, בשאר אסד, מדובר בהזדמנות לייצר הישג תודעתי משמעותי, שכן בעבר רוסיה סירבה להעביר אליו את אותה המערכת בדיוק בלחץ ישראלי. כעת, הוא מעוניין להעביר מסר שלפיו נשיא רוסיה פוטין "עבר לצד שלו", ואפילו מאמץ את הנראטיב הסורי בנוגע לאירועי הפלת המטוס הרוסי.

בכלי התקשורת הסוריים הממסדיים התלהבו גם כן מהמהלך הרוסי, ומיהרו כבר להכריז שהוא יוביל ל"סיום הנוכחות הישראלית בשמי סוריה". גם אם מדובר בהנחה חסרת בסיס של ממש, בדמשק סבורים שקיים משבר רציני בין מוסקווה לירושלים, והדבר עלול לגרום כעת לאיראן ולחיזבאללה להאיץ העברה של מערכות מתקדמות נוספות לשטח סוריה.


ראש הממשלה, בנימין נתניהו, היה זה שיזם הערב את שיחת הטלפון עם נשיא רוסיה פוטין, ובה הוא ביקש להזהיר אותו מפני השלכות הצבת המערכת המתקדמת בסוריה. על מידת הכעס במוסקווה כלפי ישראל ניתן היה להסיק מהביטוי שבו השתמש שר ההגנה שויגו, כשהצהיר שהצבת הטילים "תרגיע חמומי מוח באזור שאולי יפעלו כעת קצת אחרת".

להצבת המערכת בשטח סוריה צפויה להיות השפעה על הפעילות של חיל האוויר, אך היא לא אמורה לשבש אותה לחלוטין. לפי דיווחים שכבר פורסמו בעבר, חיל האוויר הרבה להתאמן ולהיערך לאפשרות של הצבת המערכת, ולכן ההערכה היא שההשפעה תהיה קיימת – אך לא דרמטית.


בלשכת ראש הממשלה מסרו אחרי שיחתו עם הנשיא הרוסי כי נתניהו הביע את ביטחונו באמינות תחקיר צה"ל ובמסקנותיו, והבהיר שוב כי האחריות לתקרית המצערת מוטלת על הצבא הסורי שהפיל את המטוס, ועל איראן שתוקפנותה מערערת את היציבות.

הוא הוסיף כי העברת מערכות נשק מתקדמות ל"ידיים לא אחראיות" תגביר את הסכנות באזור, וכי ישראל תמשיך להגן על ביטחונה ועל האינטרסים שלה. כמו כן, הוא חזר והביע את תנחומיו על מות החיילים הרוסיים, וסוכם להמשיך את ההידברות בין הצוותים המקצועיים ואת התיאום בין הצבאות בערוצים הצבאיים.

מנגד, הקרמלין מסר כי פוטין הדגיש בשיחה שההחלטה לחזק את יכולות ההגנה האווירית של סוריה תואמת את המצב הנוכחי שנוצר ונועדה למנוע כל איום אפשרי על חיי הכוחות הרוסים המוצבים בסוריה. בתקשורת הרוסית דווח כי השיחה הייתה לבקשת הצד הישראלי. עוד דווח כי פוטין הבהיר לנתניהו כי הוא דוחה את המסקנות הישראליות מאירוע הפלת מטוס התובלה הרוסי.

מוקדם יותר הגיב שגריר סוריה ברוסיה, ריאד חדאד, להודעת רוסיה על העברת טילי ה-S-300 המתקדמים לארצו, ואמר כי המשטר בדמשק זקוק למערכות הללו "על מנת להגן על אדמת סוריה מפני הפעולות התוקפניות של ישראל". בריאיון לסוכנות הידיעות הרוסית ספוטניק, השגריר קבע כי אנשי הצוות של המטוס הרוסי נהרגו "בשל הפעולות החצופות של ישראל ותוקפנותה נגד סוריה".