מתוך מסיבת העיתונאים של משרד ההגנה הרוסי

רוסיה הציגה תיעוד חדש: "האש הוסטה לעבר המטוס"

משרד ההגנה במוסקווה הציג תמונת מכ"מ המעידה לטענתו כי בזמן הירי על המטוס הרוסי, מטוסי חיל האוויר זזו מנתיבם - ולכן ישראל "אחראית דה-פקטו לתאונה". שרי הקבינט זומנו לישיבה מחר. בכיר בפרלמנט הרוסי: ייתכן שנעביר לסוריה "כלים הגנתיים" נוספים
עמיחי שטיין, מואב ורדי וסולימאן מסוודה
24 בספטמבר 2018
21:08
עודכן ב 22:07

משרד ההגנה במוסקווה הציג הוכחות נוספות לכאורה לכך שישראל אחראית להפלת המטוס הרוסי בסוריה בשבוע שעבר. במסיבת עיתונאים שקיים הערב (שני) הוצגה תמונת מכ"מ המעידה לכאורה כי בזמן הירי על המטוס הרוסי היו מטוסים ישראליים מול סוריה, אליהם שוגרו טילי הנ"מ הסורי. לדבריו, בשלב מסוים סטו מנתיבם ופגעו באיליושין, לכן דה פקטו המטוסים הישראליים הביאו לתאונה.

בכך דבק צבא רוסיה בגרסתו לפיה מטוסי הקרב הישראליים השתמשו במטוס הביון הרוסי כמגן, בניגוד לטענה הישראלית לפיה מטוסי חיל האוויר היו בשטח ישראל בעת התקיפה."לאמירה הישראלית כי מטוסיהם אינם קשורים להפלת המטוס אין לה אחיזה במציאות", אמר דובר משרד ההגנה הרוסי. המידע, ע"פ משרד ההגנה, הגיע ממערכת S-400 המוצבת בבסיס חמימים.


בתוך כך, שרי הקבינט המדיני-ביטחוני זומנו לישיבה שתיערך מחר ב-10:00, ככל הנראה ברקע המהלך הרוסי. לשרים נמסר כי הם צפויים לקבל עדכונים בישיבה.  

הערב צוטט יו"ר ועדת הביטחון בבית העליון של הפרלמנט הרוסי, ויקטור בונדרב, בסוכנות הידיעות הרוסית ספוטניק כאומר שייתכן שרוסיה תעביר לסוריה כלים הגנתיים נוספים, מלבד ה-S-300. זאת, לדבריו, "כדי להבטיח את בטחון חייליה".

בסוכנות הרוסית ציטטו גם גורם רשמי במשרד החוץ של ארצות הברית, שאמר כי הצבת המערכת בסוריה "תגביר את הנפיצות באזור". עוד הוא אמר כי המהלך "יגדיל את הסכנה לכוחות שנלחמים בדאעש".

מוקדם יותר היום דחה נשיא רוסיה ולדימיר פוטין באוזני ראש הממשלה בנימין נתניהו בשיחת טלפון שקיימו את ממצאי התחקיר הצה"לי אודות אירוע הפלת המטוס הרוסי, במסגרתו נהרגו 15 חיילים רוסים. נתניהו הביע מצידו את ביטחונו באמינות תחקיר צה"ל ובמסקנותיו, והבהיר שוב כי האחריות לתקרית המצערת מוטלת על הצבא הסורי שהפיל את המטוס.

ברקע, רשת אל-מיאדין הלבנונית המקורבת לחיזבאללה דיווחה הערב כי מטוס רוסי ועליו 150 נוסעים היה אמור לנחות בבסיס חיל האוויר הרוסי חמיימים בצפון מערב המדינה בעת התקיפה הישראלית בלטקיה לפני שבוע, ועל כן נמנע אסון גדול יותר מהפלת מטוס התובלה הרוסי שעליו היו 15 אנשי צוות שנהרגו.