העברת סיוע הומניטרי לרצועת עזה
צילום: אי-פי

הבנק העולמי: כלכלת עזה בצניחה חדה, האטה משמעותית צפויה גם בגדה

לקראת כינוס ועדת המדינות התורמות לרשות הפלסטינית, שיתקיים מחרתיים בניו יורק, דוח הבנק מזהיר כי "מחנק המזומנים והתמוטטות כלכלת עזה החלו לפגוע בצרכים הבסיסיים של התושבים". עוד נאמר כי הצמיחה שאפיינה את הכלכלה בגדה מדשדשת: "סיוע חוץ כבר לא יספיק לעצור את ההידרדרות"
עמיחי שטיין
25 בספטמבר 2018
09:55

דוח של הבנק העולמי שמתפרסם היום (שלישי) מזהיר כי "מחנק המזומנים והתמוטטות כלכלת עזה החלו לפגוע בצרכים הבסיסיים של התושבים". הדוח יוצג בפתיחת הפגישה הדו-שנתית של ועדת המדינות התורמות לרשות הפלסטינית, שתיערך מחרתיים בניו יורק. בנוסף, הדוח מתריע מפני האטה כלכלית גם בגדה המערבית, וצופה שזו תלך ותחמיר.

בדוח נטען כי המצב ברצועת עזה מעורר דאגה, בעיקר משום שהסיוע "כבר אינו מספיק לזירוז הצמיחה". בבנק ציינו כי אחד מכל שני תושבים ברצועה חי בעוני, וכי שיעור האבטלה של האוכלוסייה הצעירה עומד על יותר מ-70%.

עוד לפי הבנק, כלכלת רצועת עזה ממשיכה במגמת הצניחה החדשה, לאחר שרשמה צמיחה שלילית של 6% ברבעון הראשון של 2018. "נדרשים פתרונות אמיתיים וברי קיימא. אין להסתפק בהתערבויות קצרות מועד", הדגישה מרינה ווס, מנהלת אזורית של הבנק העולמי בגדה המערבית וברצועת עזה.

מלבד עזה, בדוח ישנה התייחסות גם לגדה המערבית, שם מתריע הבנק כי המצב אמנם חמור פחות – אך הצמיחה שאפיינה את הגדה בעבר מדשדשת. ההערכה היא שגם כלכלת הגדה תעבור בקרוב האטה משמעותית.

הדוח קובע שכבר לא ניתן לעצור את ההידרדרות הכלכלית - הן בגדה המערבית והן ברצועת עזה - באמצעות סיוע חוץ, וגם לא על ידי המגזר העסקי, שעדיין סובל מגבלות בתנועה ובגישה לחומרי גלם ולמסחר. "יש גם צורך דחוף להגביר את כוח הקנייה של משקי הבית כדי לאפשר את החזרה לפעילות כלכלית בסיסית, ולתגבר את מקורות הפרנסה המסורתיים בהרחבת תחום הדיג מעבר לאזור המוגבל של שלושה מייל לטווח של 20 מייל כפי שהוסכם בשנות ה-1990" נכתב. "מעבר לצעדים במענה למשבר, על ממשלת ישראל לתמוך בסביבה המקדמת צמיחה כלכלית על ידי הסרת הגבלות על הסחר ועל תנועת סחורות ואנשים"