אבו מאזן
צילום: אי-פי

גורמים בסביבת אבו מאזן בתגובה לנאום טראמפ: "דבריו חסרי ערך"

ברשות הפלסטינית גינו את דברי נשיא ארה"ב בעצרת האו"ם ואמרו כי הוא "מתגמל פשעי מלחמה ואפרטהייד". ארדואן גם נאם והתייחס לסוגיה הפלסטינית: "המאמצים להפחית את הסיוע רק מגבירים את האומץ של המדוכאים". מנגד, ליברמן אמר: "ראינו היום נאום מרשים"
דנה בן שמעון
25 בספטמבר 2018
19:35

ברשות הפלסטינית הביעו חוסר שביעות רצון מהדברים שאמר נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, בנאומו היום (שלישי) בעצרת הכללית של האו"ם. גורמים בסביבת יו"ר הרשות אבו מאזן אמרו כי הדברים שאמר טראמפ בנושא הסוגיה הפלסטינית הם "חסרי ערך".

"ציפינו שיציג רעיונות בעלי ערך אבל נאומו הראה כי אין באמתחתו שום פתרון מדיני ממשי" אמר אחד מיועציו של אבו מאזן לכאן חדשות. "טראמפ כל הזמן אומר שיש לו פתרון אבל הוא לא הציג פרטים הקשורים לתוכניתו המדינית כי כנראה פשוט אין לו מה להציג. הוא משקר לעולם".

נאום טראמפ בעצרת האו"ם:

לדברי הבכיר ברשות הפלסטינית, החלטת טראמפ להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים הורסת את מאמצי השלום והדבר יביא לעוד מתיחות ושנאה. עוד אמר הבכיר כי "נשיא ארצות הברית לא מכיר ולא יודע כלום על המזרח התיכון, ואם הוא ימשיך כך, זה יוביל את האזור ואת העולם אל פי תהום, אך למרות זאת אנחנו לא ניכנע לא לטראמפ וגם לא לנתניהו, נמשיך במאבקינו", אמר והוסיף כי טראמפ אף מסכן את האינטרסים האמריקניים.

בכיר הרשות הפלסטינית סאאב עריקאת אמר על נאום טראמפ כי "הממשל האמריקני מתגמל ומעניק תמריצים להפרת החוק הבין-לאומי, לקולוניאליזם, לפשעי מלחמה ולאפרטהייד". דוברו של אבו מאזן נביל אבו רדינה אמר כי דברי טראמפ "מגבירים את המחלוקות ומרחיקים את ההזדמנות להשגת שלום".

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן גם נאם היום בעצרת האו"ם, מיד לאחר נאומו של טראמפ, ומתח ביקורת על מדיניות הממשל האמריקני בסוגיה הפלסטינית. "המאמצים להפחית את הסיוע לפלסטינים רק מגבירים את האומץ של המדוכאים", אמר ארדואן. "טורקיה תמשיך לעמוד לצד הפלסטינים המדוכאים, ותגן על המעמד החוקי וההיסטורי של ירושלים".

נשיא צרפת עמנואל מקרון התייחס גם הוא בעצרת הכללית של האו"ם לסוגיה הפלסטינית ואמר כי "אי אפשר להתעלם מזכויותיהם של הפלסטינים ואין שום חלופה מציאותית לפתרון שתי המדינות. יוזמות חד צדדיות לא יקדמו את פתרון הסכסוך".

מנגד, שגריר ישראל באו"ם דני דנון אמר בתגובה לנאום טראמפ כי ״הנשיא מוכיח שוב שארצות הברית עומדת בצד הנכון של ההיסטוריה. עם עמידה איתנה לצד ישראל ומאבק למען יציבות במזרח התיכון. ארצות הברית מובילה את האו״ם לעידן חדש שמפורר את האובססיה לישראל ובולם את המשטר האיראני״.

גם שר הביטחון אביגדור ליברמן בירך על דברי טראמפ וכתב העמוד הטוויטר שלו: "במועדון הצבועים והחנפנים שנקרא "האומות המאוחדות" ראינו היום נאום מרשים של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. מזה שנים לא היה על הבמה העולמית מנהיג שמבין את המזרח התיכון, מטפל בסכנה האיראנית ומציב קווים אדומים לאסד. אני מקווה שמנהיגי העולם יקשיבו ויפנימו".

בהתייחסו למדיניות ארצות הברית בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני אמר טראמפ בנאומו: "העברנו את השגרירות לירושלים. ארצות הברית מחויבת לשלום באזור, לרבות שלום בין הישראלים לפלסטינים. הכרה בעובדות הברורות מקדמות את זה. הריאליזם האמריקני יוביל לכך שלא נלך שולל אחרי מומחים שטעו פעם אחר פעם".

נשיא ארצות הברית גם תקף בחריפות את האיראנים כשאמר: "לא ניתן למשטר שמאיים על ישראל בהשמדה, להחזיק באמצעים לשגר טיל גרעיני לכל מקום בעולם. אנחנו מבקשים מהעולם לבודד את איראן כל עוד האגרסיביות שלה נמשכת".