ניצב בדימוס צ'יקו אדרי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בכירים במשטרה העידו: המועמד למפכ"ל כשל ברצח שירה בנקי במצעד הגאווה

עדויות ועדת בדיקת המחדל שהגיעו לידי כאן חדשות מתארות כי אדרי הטיל את ניהול האירוע על היחידות הזוטרות ולא התייחס למצעד כאירוע חריג. המשטרה בתגובה: לא ניקח חלק במאבק בין בעלי עניין בנושא מינוי המפכ"ל
רועי ינובסקי
25 בספטמבר 2018
21:25
עודכן ב 23:50

בכירים במשטרה מצביעים על מפקד מחוז ירושלים לשעבר ומנכ"ל המשרד לביטחון פנים בהווה, ניצב בדימוס צ'יקו אדרי, כמי שעומד בלב המחדל המשטרתי בדמות הרצח במצעד הגאווה בירושלים ב-2015, שבו נדקרה למוות הנערה שירה בנקי. עדויות ועדת הבדיקה שהגיעו לידי כאן חדשות מתארות כי אדרי הטיל את ניהול האירוע על היחידות הזוטרות ולא התייחס למצעד כאירוע חריג. לאדרי הוחלט לתת לאחר האירוע הערה פיקודית בלבד, בעוד שקצינים זוטרים יותר הועברו מתפקידם.

בניגוד לעבר, אדרי החליט שלא הוא מפקד על האירוע, אלא שני מפקדי המרחבים הכפופים לו – מרחב ציון ומרחב מוריה, שנעדרים מגישה ליחידות שבפיקודו הישיר של מפקד המחוז, בניהן היחידות שהיו אמורות לטפל בישי שליסל שביצע את הרצח. "זה קומם אותי, המצעד תמיד היה בפיקוד מפקד המחוז", העיד מפקד מרחב מוריה קובי דוידיאן, "אמרתי שם שזה צריך להיות בפיקוד מפקד המחוז בגלל הכלים שיש למחוז ובכל מצעד גאווה יש אירוע חריג. מפקד המחוז אמר בדיון שזה יהיה רק באירועים חריגים", כלומר מצעד הגאווה הוא לא אירוע כל כך חריג.

יתרה מכך, בעדותו של אדרי ניכר שהוא בכלל לא הבין את אופי האירוע וגודל האיומים. כשנשאל על הלקחים של אירוע הדקירה הקודם בעקבותיו נכלא שליסל, אמר: " לא הלכו לי 10 שנים אחורה". אדרי התעקש בעדותו כי הוא אינו רואה בתפקוד המחוז מחדל: "אני מבין שיש כאן ועדה אבל לא הייתה רשלנות. אני לא רואה מה הייתי יכול לעשות אחרת. יש כשל נקודתי. אני לוקח אחריות – אך לא אשמה". יומיים לאחר עדותו, לאחר שככל הנראה התאפשר לאדרי לעיין בעדותו במשרדו, הוא החליט לתקנה, הוסיף פרטים, תיקן ושיפץ את הגרסאות.

הפער הבולט ביותר הוא אי הטיפול באיום המרכזי - ישי שליסל. ראש ענף המודיעין במחוז, דורון משה, העלה את שמו של שליסל בהערכות המצב ואדרי ביקש ממנו לטפל בנושא, אך גם כאן היה בלבול שכן שקצין המודיעין טען שהבין שמדובר בהעברת מידע בלבד ולא במעקב או עיכוב שאינו באחריותו.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "בניגוד לנטען, ועדת הבדיקה שמינה בשנת 2015 מ״מ מפכ״ל המשטרה דאז, ניצב בנצי סאו, חקרה לעומק וערכה ניתוח מעמיק ויסודי של האירוע המצער. מסקנות הוועדה והמלצותיה מרמת פיקוד המחוז ועד השוטר בחסימה, הן בהיבטים אישיים והן בהיבטים מקצועיים ומערכתיים, אומצו במלואן ויושמו בהתאם במשטרת ישראל.

"יותר מתמוה העיסוק בנושא זה בסמוך להחלטה על מינוי מפכ״ל ובפרט לאור העובדה שמאז ועד היום התקיימו עשרות מצעדי גאווה בכל רחבי הארץ ללא אירועים חריגים, כולל במחוז תל אביב עליו פיקד ניצב אדרי, זאת בזכות הפקת הלקחים מעבודת הועדה. נושא זה 'נטחן עד דק' בתקשורת אך לפני כשנה עת נדון מינויו של ניצב בדימוס אדרי למנכ"ל המשרד לביטחון פנים. משטרת ישראל איננה מוכנה ולא תיקח חלק במאבק בין בעלי עניין בנושא מינוי מפכ"ל בשום דרך ולא תשתף פעולה בנושא זה".

תגיות:
להט"ב