חסן רוחאני בעצרת האו"ם
צילום: אי-פי

רוחאני בעצרת האו"ם: "המשבר הגדול בעולם הוא הכיבוש בפלסטין"

נשיא איראן נאם בעצרת האו"ם שעות ספורות אחרי טראמפ, ותקף את ישראל ואת ארה"ב: "ישראל היא האיום הגדול ביותר לשלום העולם, הממשל האמריקני נראה נחוש לפגוע במוסדות בין-לאומיים, ולא מסתיר את רצונו להפיל את המשטר האיראני". מלך ירדן: אסור לוותר על פתרון שתי המדינות
יותם רוזנוולד
25 בספטמבר 2018
21:51

נשיא איראן, חסן רוחאני, נאם היום (שלישי) בעצרת האו"ם בניו יורק, שעות ספורות לאחר נאומו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אשר תקף את איראן. "ארצות הברית לא מסתירה את רצונה להפיל את משטרנו, איך אפשר ליצור הסכם איתם?", אמר רוחאני.

עוד אמר נשיא איראן: "הממשל הנוכחי בארצות הברית נראה נחוש לפגוע במוסדות בין-לאומיים. הממשל הזה עזב הסכם בין-לאומי בניגוד לנורמות והחוקים הבין-לאומיים.  בהתאם ל-12 דוחות רצופים של הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית (IAEA), איראן עומדת בכל התחייבויותיה. הממשל האמריקני הנוכחי השתמש בתירוצים חלשים כדי לעזוב את ההסכם. האו"ם צריך למנוע ממדינות מלהתחמק מהסכמים בין-לאומיים לטובת מניעים פוליטיים פנימיים.

"דיאלוג יתחיל רק כאשר יפסקו האיומים והסנקציות הלא מוצדקות, שמנוגדות לעקרונות האתיקה והחוק הבין-לאומי. המסר של איראן הוא ברור: לא למלחמה, לא לסנקציות, לא לאיומים ולא לבריונות. רק פעילות חוקית ועמידה בהתחייבויות. הצעתנו ברורה: התחייבות תענה בהתחייבות, הפרה בהפרה, איום ייענה באיום".

בהתייחסו לישראל ולסוגיה הפלסטינית אמר רוחאני: "המשבר הגדול בעולם הוא הכיבוש בפלסטין. פשעי ישראל נגד פלסטין לא יכלו להתבצע ללא התמיכה הפוליטית של ארצות הברית. ישראל מצוידת בנשק גרעיני, ומהווה את האיום הגדול ביותר לשלום וליציבות באזור ובעולם. ההחלטה האמריקנית להעביר את השגרירות לירושלים מהווה הפרה של החוק הבין-לאומי, ועונה על ההגדרה של אפרטהייד".לפני רוחאני, עלה לנאום עבדאללה מלך ירדן, אשר דיבר על פתרון שתי המדינות: "אין ספק שהדרך שעומדת בפנינו ארוכה, אבל אין לנו את הפריווילגיה לוותר בגלל שהמשימה קשה".

עוד אמר המלך עבדאללה: "עד מתי ירושלים, שהיא עיר קדושה ליותר מחצי מתושבי העולם, תעמוד בפני סכנות שמאיימות על המורשת שלה ועל הזהות המושרשת שלה שמבוססת על פלורליזם דתי? איך אנחנו יכולים לקבל את הסטטוס קוו שמבוסס על המשברים ועל קנאות דתית?".

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, גם הזכיר את פתרון שתי המדינות בנאומו בניו יורק ואמר כי "אי אפשר להתעלם מזכויותיהם של הפלסטינים, ואין שום חלופה מציאותית לפתרון שתי המדינות. עוד אמר כי יוזמות חד צדדיות לא יקדמו את פתרון הסכסוך".