דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

טראמפ במועצת הביטחון: "איראן השתמשה בכספים שקיבלה כדי לממן טרור"

הנשיא האמריקני השתתף בדיון על נשק להשמדה המונית ואמר: "אסור שלטהראן יהיה נשק גרעיני". הוא הדגיש שאסור לשכוח את הסכנות בנשק כימי וביולוגי, וציין את השימוש שעשה בו משטר אסד. על צפון קוריאה הוסיף טראמפ: "מאמין שיהיו חדשות טובות משם בשנים הקרובות"
איתמר מרגלית
26 בספטמבר 2018
17:43

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, נאם היום (רביעי) בפני מועצת הביטחון של האו"ם. הדיון בנושא אי הפצת נשק להשמדה המונית, עוסק בין השאר בתוכנית הגרעין של איראן. טראמפ אמר בפתח הישיבה כי "אסור שלמשטר האיראני יהיה נשק גרעיני. בשל כך הכרזתי על יציאה מהסכם הגרעין. הם היו צריכים מזומן, ואנו סיפקנו להם. המשטר השתמש בכספים שקיבל כדי לממן פעילויות טרור".

הוא הוסיף כי "הסקנציות יכנסו לתוקפן המלא בנובמבר הקרוב. אני מבקש מכל חברות מועצת הביטחון, כדי להבטיח שהמשטר האיראני משנה את טבעו ולא ישיג פצצות גרעין". הוא התייחס לנעשה באידליב והדגיש כי העולם צופה במתרחש שם.

הנשיא האמריקני התייחס בנאומו לסכנות בשימוש בנשק גרעיני, אך הדגיש: "אל לנו לשכוח את הסכנות בנשקים כימיים וביולוגיים. לאחרונה בסוריה נחשפנו להשלכות מצד משטר אסד שהשתמש בנשק כימי נגד אזרחים חפים מפשע. אני רוצה להודות לראש ממשלת בריטניה מיי ולנשיא צרפת מקרון על שיתוף הפעולה באפריל האחרון נגד המשטר".

בנוגע למגעים עם קוריאה הצפונית אמר טראמפ כי "אני יכול להגיד שקוריאה הצפונית אינה מבצעת ניסויים מחודש נובמבר שעבר. כמו כן, הוחזרו גופות חיילים אמריקנים. בחודש יוני, פגשתי את קים בסינגפור והוא אישר בפניי את רצונו בפירוז חצי האי מנשק גרעיני. כבר שמנו לב שיש מדינות שמפרות את הסנקציות נגד פיונגיאנג. אני מאמין שתהיינה חדשות טובות מצפון קוריאה בחודשים ובשנים הקרובות. כדי להצליח אנחנו זקוקים לתמיכה של כל המדינות".

טראמפ נאם אתמול בפני העצרת הכללית של האו"ם והתייחס בהרחבה לנושא האיראני. לדבריו, "מנהיגי איראן זורעים מוות והרס, הם לא מכבדים את שכנותיהם ואת הריבונות של המדינות הסובבות אותם. הם שודדים את מדינתם כדי להפיץ הרס. העם האיראני זועם בצדק. המנהיגים באיראן עושים הכל כדי לנפח את כיסיהם וכדי לשלוח את עושי דברם לכל רחבי המזרח התיכון. בגלל זה הרבה מדינות במזרח התיכון תמכו ביציאה של ממשלי מעסקת הגרעין".

"לא ניתן למשטר שמאיים על ישראל בהשמדה, להחזיק באמצעים לשגר טיל גרעיני לכל מקום בעולם. אנחנו מבקשים מהעולם לבודד את איראן כל עוד האגרסיביות שלה נמשכת", הוסיף הנשיא האמריקני. לצד זאת, טראמפ ציין לאחר נאומו: "אני מקווה שלארצות הברית יהיה נתיב עם איראן כפי שיש עם קוריאה הצפונית", וכי הוא סבור שבנקודה מסוימת תהיה עסקה עם האיראנים.

בהתייחסו למגעים של ארצות הברית עם קוריאה הצפונית אמר טראמפ: "ביוני נסעתי לפגוש את מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און. הסכמנו שזה אינטרס של שתי המדינות להוביל לפירוז חצי האי מנשק גרעיני. "הטילים לא עפים יותר, אין יותר ניסויים בטילים בין-יבשתיים. הוחזרו גופות חיילים לקבורה באדמת ארה"ב. יש עוד עבודה לעשות. הסנקציות יישארו בתוקפן עד לפירוז מלא של פיונגיאנג", אמר טראמפ.