זירת תקיפה בסוריה (ארכיון)
צילום: אי-פי

זהירות, מפציצים: האפליקציה שמזהירה את הסורים מתקיפות

מערכת התרעות, המבוססת על תצפיתנים שפרוסים בשטח, מודיעה למשתמשים מתי עליהם להתמגן מפני תקיפה. בחברה המפתחת מתגאים וטוענים: השימוש באפליקציה הוריד את מקרי המוות ב-27%
העולם היום
27 בספטמבר 2018
10:13

השגרה העקובה מדם של המלחמה בסוריה מולידה גם תרבות של מלחמה, וכעת האזרחים במדינה המשוסעת החלו להיעזר באפליקציה חדשה כדי לדעת בזמן אמת מתי תגיע הפצצה של האויב. בחברת "הלא", שפיתחה את המערכת, מתגאים בהישגים וטוענים כי נרשמה ירידה של 27% במקרי המוות באזורים המופצצים בסוריה בעקבות השימוש בה.

המערכת מתבססת על צוות מיומן של תצפיתנים אזרחים, הפרוסים ברחבי סוריה ומדווחים על כל מטוס שנצפה בשמיים. התצפיות שלהם משולבות עם נתונים על דפוסי מזג האוויר והיסטוריית התקיפות, וכל אלה מוכנסים לאלגוריתם שהוא חלק ממערכת התרעות בשם "סנטרי". כך, המשתמשים מקבלים התרעה דרך טלגרם והרשתות החברתיות.

"זה לא רעיון חדש", מסביר האמריקני ג'ון ג'אגר, לשעבר עובד משרד החוץ בוושינגטון, שייסד את החברה המפתחת. "כבר במלחמת העולם הראשונה והשנייה, וגם אחר כך, ממשלות כמו בריטניה וארצות הברית משתמשו באזרחים שהוכשרו כתצפיתני מטוסים. פשוט הוספנו לזה 70 שנים של התפתחות טכנולוגית".

לדברי ג'אגר, "אם נוכל להפחית את ההשפעה של האלימות המופעלת נגד אזרחים, אפשר ליצור אפקט דומינו לא רק בסוריה – אלא בכל מדינה בעולם".