אתרי המחסן הגרעיני בטהראן

נאום נתניהו באו"ם: המוסד העביר את המידע על מחסני הגרעין

בנאומו חשף רה"מ מידע חדש בנוגע לתכנית הגרעין של איראן והציג מפה ותמונות של האתר. רה"מ חשף גם כי בשנה האחרונה חיזבאללה מנסה לבנות תשתית להסבת טילי קרקע-קרקע לטילים מדוייקים באזור שדה התעופה בביירות
גילי כהן ומשה שטיינמץ
27 בספטמבר 2018
21:33

ראש הממשלה בנימין נתניהו חשף הערב (חמישי) בנאומו בעצרת האו"ם תצלומים של מחסן גרעיני בבירת איראן, טהראן. בחדשות הערב פורסם לראשונה כי המוסד הוא זה שסיפק את המידע המודיעיני בנוגע לאתרי הטילים. ראש הממשלה חשף גם כי חיזבאללה מנסה לבנות תשתית להסבת טילי קרקע-קרקע לטילים מדויקים באזור שדה התעופה בביירות – בירת לבנון.

דובר צה"ל אישר את החשיפה של ראש הממשלה ופרסם, בתום נאומו, כי בכירי חיזבאללה קיבלו החלטה להעביר את מרכז הכובד של פרויקט דיוק הטילים שלהם לאזורים אזרחיים, בליבה של ביירות. "פרויקט הדיוק מתבצע תוך שימוש בידע, טכנולוגיה, מימון והכוונה איראניים", נמסר מדובר צה"ל.

בצה"ל ציינו כי לפני עשרה ימים תקף צה"ל את אחד מניסיונות העברת ציוד המיועד להסבת טילים. באותה התקיפה הופל גם מטוס התובלה הרוסי על ידי טילי הנ"מ של צבא סוריה. בצבא הדגישו בהודעתם כי האתרים שנחשפו ואחרים נמצאים תחת מעקב, ולישראל מידע רב על הפרויקט של ארגון הטרור.


האתרים הם אצטדיון הכדורגל של נבחרת חיזבאללה, אתר סמוך לשדה התעופה הבינלאומי "חרירי" ואתר במעגנה בלב שכונת מגורים ובסמוך לבניינים אזרחיים המרוחקים כ-500 מטרים בלבד ממסלול הנחיתה של שדה התעופה. נמסר כי נעשים מאמצים נרחבים למנוע את הפרויקט ונכון להיום אין בלבנון מפעל פעיל שמבצע הסבה תעשייתית לנשק מדויק.


בדבר תכנית הגרעין האיראנית, חשף נתניהו מידע מודיעיני חדש. לדברי ראש הממשלה, המודיעין הישראלי גילה מתקן גרעיני סודי נוסף שנמצא בטהראן. "לאיראן יש מתקן סודי נוסף בטהראן כדי לאחסן כמות ענקית של ציוד מתוכנית הגרעין הסודית. כמו הארכיב הגרעיני הוא נראה תמים. ניתן לראות אותו בגוגל. זהו המתקן הסודי השני", אמר נתניהו והציג מפות ותמונות של האתר.

"היו להם לפחות 50 מכולות מלאות בחומר גרעיני מאוחסן שם. מדובר בעד 300 טון של חומר גרעיני", אמר ראש הממשלה. גורם ישראלי בכיר אמר לכאן חדשות: "הצגת המידע הוא בבחינת – 'אמרנו לכם'". 


תגיות:
המוסד