יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן
צילום: אי-פי

גורם בכיר ברשות הפלסטינית: "ארצות הברית התחייבה במסמך הבנות לפתרון שתי המדינות"

לפי הבכיר, התחייבות זו ניתנה לרשות במסגרת מסמך ובו הבנות והסכמות שנעשו עם הרשות לפני ארבע שנים בזמן ממשל אובמה, ושאות הזכיר אבו מאזן בנאומו באו"ם. המסמך, שהגיע לידי כאן חדשות, כולל גם התחייבות אמריקנית לא להעביר את השגרירות לירושלים, והתחייבות של הרשות לא להפר הסכמים עם ישראל
דנה בן שמעון
28 בספטמבר 2018
09:39

מסמך הסכמות שנעשו בעבר בין ארצות הברית לרשות הפלסטינית, ושאותו הזכיר אבו מאזן אתמול (חמישי) בנאומו באו"ם, הגיעו לידי כאן חדשות. המסמך כולל מחויבות של הרשות שלא להפר את ההסכמים החתומים עם ישראל, לא לפנות לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג ולא להצטרף לארגונים בינלאומיים.

בתמורה להתחייבויות הפלסטיניות, הממשל האמריקני התחייב להמשיך בסיוע הכלכלי לרשות, להשאיר את משרדי אש"ף בוושינגטון פתוחים ולא להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים. גורם בכיר ברשות אף הוסיף כי ארצות הברית גם התחייבה במסגרת ההבנות להמשיך ולתמוך בפתרון שתי המדינות. ההבנות הושגו בתקופת ממשל אובמה לפני כארבע שנים.

אמש אמר יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם כי אם ארצות הברית תמשיך להפר את ההבנות, גם הרשות הפלסטינית לא תהיה מחויבת להן. באחרונה ארצות הברית נקטה בכמה צעדים הנחשבים ברמאללה כהפרה של ההבנות בין הצדדים, לרבות קיצוץ בסיוע האמריקני לרשות, העברת השגרירות לירושלים וסגירת משרדי אש"ף בוושינגטון.

בתוך כך, שגריר ארצות הברית בישראל דייויד פרידמן אמר בריאיון לכאן חדשות כי "יש קושי עם המונח 'שתי מדינות'". לדברי השגריר, הבעייתיות עם פתרון שתי המדינות היא שהביטוי מתפרש אחרת אצל אנשים שונים. "אני חושב שבנסיבות הנכונות, כאשר מדינה פלסטינית לא מאיימת על ישראל, זה דבר שראוי לחשוב עליו", אמר פרידמן.