בנימין נתניהו בעצרת האו"ם
צילום: אי-פי

הנאום המנומק של נתניהו באו"ם כנראה לא ישפיע על יחס העולם לאיראן

חשיפת המחסן האיראני אמנם מעידה שוב על כוונותיה של טהראן, אך פעם נוספת היא לא באמת נוגעת להפרה של הסכם הגרעין. בזמן שסבא"א קובעת בביטחון שהרפובליקה האסלאמית מכבדת את ההסכם, והאירופים עדיין רואים בו הערובה הטובה ביותר למנוע ממנה גרעין – הנאום משפיע בעיקר על מי שממילא כבר היו משוכנעים
מואב ורדי
28 בספטמבר 2018
16:04

חשיפת המחסן האיראני על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בנאומו אמש (חמישי) באו"ם היא המשך לחשיפת הארכיון הגרעיני בטהראן, שאותו הציג נתניהו לעולם באפריל האחרון. לכאורה, מדובר בעדויות בעלות משקל לכוונתה של איראן להמשיך בתכנית הגרעין בניגוד להסכם עליו חתומה.

אז למה העולם לא מזדעזע ומשנה את יחסו לאיראן? איך מיישבים את הסתירה בין חשיפתו ודבריו של נתניהו לבין דברי הבכיר האמריקני היום לסוכנות הידיעות רויטרס, שלפיהם אין במתקן החדש שנחשף משהו משמעותי שמאפשר לאיראנים להפר את ההסכם יותר מבעבר? בקצרה: כי זה לא ממש קשור להסכם עצמו.


עם חתימת הסכם הגרעין, סבא"א העבירה לאיראן רשימה של שאלות לגבי הממדים הצבאיים של תכנית הגרעין שלה. איראן לא ממש ענתה, אחר כך סיפקה תשובות מעומעמות, אבל מעולם לא הודתה שיש לה תכנית גרעינית צבאית. אלא שזה לא הפריע לעולם להחליט בכל זאת ליישם את ההסכם עמה.

בחשיפת הארכיון האיראני באפריל, והמחסן הגרעיני אמש, נתניהו מציג שתי ראיות לכך שאיראן שיקרה. לכך שבניגוד לתשובותיה לסבא"א, היא כן עמלה לפתח נשק גרעיני. על בסיס זה, ראש הממשלה מבקש לומר לעולם: כל ההסכם הזה מבוסס על שקר, ולכן אין לו תוקף. מכאן מתבקשת המסקנה שאי אפשר לסמוך על איראן וצריך לבטל את ההסכם.


אלא שהאירופים ותומכי ההסכם מדברים על מישור אחר. חשיפותיו של נתניהו מדברות על מה שאיראן עשתה לפני הסכם הגרעין. האירופים גורסים כי גם אם איראן שיקרה בעבר לגבי כוונותיה, הרי שהסכם הגרעין בא בדיוק כדי לדאוג שגם אם הרפובליקה האסלאמית רוצה לפתח נשק גרעיני - היא לא תוכל לעשות זאת, ושזה מה שחשוב. סבא"א קובעת שוב ושוב בדוחותיה כי איראן עומדת ומקיימת את תנאי ההסכם. גם נתניהו חוזר ואומר שאין לו ספק שאיראן לא תפר את ההסכם, כי מטרתה היא להגיע לתאריך פקיעתו כשהיא זוכה לתעודת הכשר, וכך להתחיל להעשיר אורניום ברשות ובסמכות.

לכן, אין סתירה בין נתניהו לבין דברי הגורם האמריקני מהבוקר. נתניהו לא טוען שאיראן מפרה את ההסכם היום, הגורם בוושינגטון לא טוען שהיא לא שיקרה בעבר. ומכיוון שתומכי ההסכם משוכנעים שהוא הדרך הטובה ביותר כדי להרחיק את איראן מיכולת גרעינית, כל גילויים כאלה - כמו המחסן מאמש והארכיון הגרעיני מאפריל, המעידים על כך שאיראן לא אמרה אמת כשאמרה שאין לה כוונה לפתח פצצה גרעינית – אין בהם כדי לערער את התמיכה בהסכם עצמו.


במישור אחר, יש לנתניהו טיעון רלוונטי: הפיקוח הלקוי על האתרים באיראן. חשיפת המחסנים האיראניים מוכיחה לכאורה כי אין לקהילה הבין-לאומית יכולת לדעת מה האיראנים באמת עושים. סבא"א ככל הנראה לא נכנסת לביקורים באתרים צבאיים שאינם אתרי גרעין. עכשיו יכולה להיות נקודת מבחן מעניינת: אם ישראל תעביר את המידע על המחסנים האיראנים הללו לסבא"א, וסבא"א לא תגיע לבדוק אותם בשטח או שהאיראנים יסרבו לאפשר לפקחים להיכנס, ישראל תוכל להגיד במידה גדולה של צדק שהסכם הגרעין משאיר פרצות גדולות עבור האיראנים לבצע פעילויות החותרות תחת ההסכם מבלי שלעולם יש יכולת לדעת עליהן.

כך או כך, השורה התחתונה בנאום נתניהו אמש היא שהעולם לא מתרגש מהממצאים הללו, כי הם פשוט לא מעידים על הפרת הסכם הגרעין מצדה של איראן - הסכם שבעיני האירופים, הוא עדיין הערובה הטובה ביותר למנוע מאיראן נשק גרעיני. וכשזה המצב, נאומו המנומק והממוסמך של ראש הממשלה בניו יורק משפיע בעיקר על אלה שכבר מראש היו משוכנעים שהסכם הגרעין הוא גרוע, אבל אין בו כדי לשנות את עמדתם של אלו הרוצים בקיומו של ההסכם עם איראן.