ברט קוואנו
צילום: אי-פי

מינוי קוואנו אושר בוועדת המשפט של הסנאט; טראמפ הורה על חקירה מוגבלת

ההצבעה הסופית על מועמדו של הנשיא לביהמ"ש העליון תתקיים כפוף לחקירת בזק של העדויות לפיהן תקף מינית שלוש נשים. טראמפ הורה לסיים את החקירה בתוך שבוע
מואב ורדי ואיתמר מרגלית
28 בספטמבר 2018
21:36

ועדת המשפט של הסנאט החליטה הערב (שישי) לאשר את העברת מינויו של השופט ברט קוואנוהמועמד של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לבית המשפט העליון, לאישור הסנאט - בכפוף לחקירת בזק של העדויות לפיהן תקף מינית. טראמפ, שאישר את בקשת הוועדה, הנחה את ה-FBI לקיים בדיקת רקע למועמדו אך הורה לקיים חקירה מוגבלת בהיקפה, ולסיימה תוך שבוע, לאחר מכן תתקיים ההצבעה הסופית על מינוי קוואנו במליאת הסנאט.

אחד מחברי הוועדה, הסנאטור הרפובליקני ג'ף פלייק דרש לדחות את ההחלטה בשבוע. לבסוף, פלייק הודיע כי לא יצביע בסנאט אם ה-FBI לא יחקור בחקירת בזק את הטענות לתקיפה מינית שעלו נגד קוואנו. בוועדה 21 חברים: 11 רפובליקנים, ועשרה דמוקרטים. בסמכותם של טראמפ ושל מנהיג הרוב בסנאט מיץ' מקונל להורות על פתיחת חקירה נגד קוואנו. גם אם פלייק יתנגד בהצבעה בסנאט המינוי של קוואנו יכול להתקבל. 

טראמפ התייחס לעדותה של המתלוננת נגד קוואנו ד"ר כריסטין בלייזי פורד, שהעידה נגדו בוועדת המשפט של הסנאט: "זו היתה עדות עוצמתית. היא אישה נהדרת לדעתי. וחשבתי גם שעדותו של ברט הייתה משהו שלא ראיתי מעולם. זה היה רגע אדיר בהיסטוריה של מדינתנו. אבל ברור לי שהיא הייתה אמינה בעדותה. היא הייתה טובה מאוד בהרבה מובנים".

אמש התקיימו בסנאט עדויותיהם של קוואנו ושל פורד, אחת המתלוננות נגדו על הטרדה מינית. מועמדו של טראמפ אמר בעדותו כי הוא דוחה את ההאשמות מכיוונה של  פורד. לדבריו, הטענות נגדו נועדו להרוס את שמו ואת המוניטין שצבר במשך שנים. "האיומים הרבים נגד משפחתו לא יגרמו לי לפרוש לעולם. אני כאן כדי לומר את האמת", אמר.

קוואנו אמר כי כל ארבעת האנשים שנטען כי היו מעורבים – אומרים שאינם זוכרים מקרה שכזה. "הקשיבו לאנשים שגדלו ועבדו איתי במשך כל חיי. הקשיבו לעדים". קוואנו פנה לצוות הסנאטורים: "למילים שלכם יש משמעות ומיליונים מקשיבים לכם. הוא תאר את כמויות האיומים על חייו ועל חיי משפחתו שקיבל. "זה קרקס, ההשלכות יהיו עמנו לעשורים רבים", ציין.

פורד העידה כי האירועים "נכנסו לראשי ורדפו אותי כמבוגרת". פורד היא אחת מתוך שלוש נשים שהתלוננו נגד קוואנו על התקיפה, שאירעה לדבריה בשנת 1982, בעת שהייתה בגיל תיכון. "יום אחד בקיץ של 82' ביליתי במסיבה בבית פרטי, ארבעה נערים היו שיכורים, אחד מהם היה ברט", סיפרה פורד. "הם נעלו את דלת חדר השינה. ברט עלה עליי במיטה וניסה להוריד את בגדי, ולא הצליח כי היה שיכור. האמנתי כי הוא ינסה לאנוס אותי".

לפני שלושה ימים התראיין קוואנו ביחד עם אשתו ברשת פוקס ניוז והדגיש כי מעולם לא תקף מינית איש. קוואנו דחה את הטענות שהעלו נגדו שתי נשים שאמרו כי תקף אותן מינית בעת לימודיהם המשותפים בתיכון ובאוניברסיטה. לדבריו, מדובר בהאשמות-שווא ובמזימה מאורגנת שנועדה לסכל את מינויו. הוא הוסיף כי כלל לא קיים יחסי מין בעת שלמד בתיכון.

ביום שני דיווח הירחון "ניו יורקר" כי אישה נוספת, מלבד פורד, התלוננה נגד קוואנו כי תקף אותה מינית לפני 35 שנה. המתלוננת היא דברה רמירז שהייתה סטודנטית עם קוואנו באוניברסיטת ייל. רמירז טענה כי קוואנו חשף עצמו בפניה בעת שהיו שיכורים במסיבה במעונות הסטודנטים, דחף את איבר מינו לפרצופה והיא נאלצה לגעת בו. רמירז סיפרה כי היססה אם לדווח על המקרה משום שהייתה שתויה, ואולם אחרי שהתייעצה, החליטה להודיע לחברים בוועדת המשפט של הסנאט על התקרית ולבקש מהבולשת הפדרלית, ה-FBI, לחקור את העניין.