צונאמי באינדונזיה: למעלה מ-390 בני אדם נהרגו

לפי הדיווחים, עוד 500 בני אדם נפצעו מהנחשול שהגיע עד לגובה של שישה מטרים. לצונאמי קדמה רעידת אדמה עזה בעוצמה של 7.5 בסולר ריכטר. השירות המטארולוגי ספג ביקורת על כך שפרסם אזהרה לאחר רעידת האדמה, אך הסיר אותה תוך פחות משעה. מנהל הצלב האדום במדינה לכאן חדשות: "לא הצלחנו להגיע לכל הנפגעים"
רויטרס
29 בספטמבר 2018
12:16
עודכן ב 15:30

לפחות 390 בני אדם נהרגו מצונאמי שהכה הלילה (שישי) בעיר פאלו שבאי סולאווסי במרכז אינדונזיה. לפי הדיווחים, עוד 500 בני אדם נפצעו מהנחשול הגיע עד לגובה של שישה מטרים. לצונאמי קדמה רעידת אדמה עזה בעוצמה של 7.5 בסולר ריכטר.

רוב ההרוגים הם ממשתתפי פסטיבל שהתקיים על חוף הים, ומעריכים שמספרם יעלה עוד. דובר הסוכנות האינדונזית להתמודדות במצבי אסון אמר כי הגל סחף עימו, בין השאר, בתים, מכוניות וגזעי עצים. לדבריו, הנזקים כבדים, ואלפי בתים, בתי חולים, מרכזי קניות ובתי מלון קרסו. גשר באזור נשטף, והכביש המרכזי המוביל לפאלו נקבר במפולת עפר."תיירים המשיכו לבלות בחוף גם אחרי שפורסמו אזהרות לגבי הצונאמי", התייסר הדובר, "חלקם טיפסו על עצים בגובה שישה מטרים וכך ניצלו".

בפועל, השירות המטארולוגי ספג ביקורת על כך שפרסם אזהרה לאחר רעידת האדמה, אך הסיר אותה תוך פחות משעה. בנוסף השירות לא הצליח להזהיר תושבי עיירה נוספת שהיה קרובה יותר למוקד הרעש. למעלה מ-600 אלף בני אדם חיים במקום. רעש אדמה חלש יותר פקד את האזור אתמול, במסגרתו נהרג אדם אחד.

מנהל הצלב האדום באינדונזיה, יאן גלפנד, סיפר לכאן חדשות כי מניין ההרוגים עוד צפוי לעלות באופן משמעותי שכן הרשויות עדיין לא הצליחו לקבל נתונים אודות נפגעים בנפש בערי השדה. לדבריו, כוחות ההצלה מצליחים להשתמש בשדה תעופה אחר בעיר פאלו לצורך הזרמת סיוע הומניטרי. עם זאת, כשינחתו צפוי להם מסע בן לפחות שתים עשרה שעות, אם בכלל יצליחו להיכנס לאזורים שנפגעו עם משאיות האספקה.