הצונאמי באינדונזיה
צילום: אי-פי

אינדונזיה: מספר ההרוגים בצונאמי עלה ל-832

סגן הנשיא אמר כי מניין ההרוגים עלול להגיע לאלפים. לפי דיווחים מהמדינה מדובר בנתונים רק מהעיר פאלו וטרם הגיע מידע על מחוזות הקרובים יותר למוקד הרעש. תושבת פאלו סיפרה: "המצב מתוח מאוד. קשה למצוא מים נקיים, זה דבר נדיר"
אנטוניה ימין
30 בספטמבר 2018
09:51

באי סולאווסי שבאינדונזיה עלה הבוקר (ראשון) ל-832 מספר ההרוגים בצונאמי בעקבות רעידת האדמה בסוף השבוע, בנוסף לכך 540 בני אדם נפצעו קשה. סגן נשיא אינדונזיה, ג'וסוף קאלה, אמר כי מניין ההרוגים עשוי להגיע לאלפים. לפי כלי תקשורת במדינה מספר הנפגעים מתייחס רק לעיר פאלו, וטרם הגיע לרשויות מידע בנוגע למחוזות שהיו קרובים יותר למקום הרעש.

בעיר פאלו נלכדו עשרות בני אדם בהריסות מלון וקניון שהתמוטטו. "מרגיש פה מאוד מתוח", אמרה לסוכנות הידיעות AFP ריסה קוסומה בת ה-35 שנמצאת עם התינוק שלה במרכז פינוי בעיר. "בכל רגע אמבולנס מביא לפה גופות. קשה למצוא מים נקיים, זה דבר נדיר. המינימרקטים נבזזים בכל מקום".

"למרבה הצער, הסוכנות הלאומית לניהול אסונות אמרה כי לא קיבלה מידע ממחוז דונגאלה, שהוא קרוב יותר למוקד רעידת האדמה, אמר הלם שוק מארגון אוקספום שפועל במקום. מדובר על מחוז בו חיים כ-300 אלף איש.

"כולנו נבהלנו ורצנו מהבית כשהרעש החל", סיפרה אנסר בחמיד, תושבת פאלו בת ה -39. "אנשים כאן זקוקים לעזרה - מזון, שתייה, מים נקיים". בתי החולים הוצפו בזרם של פצועים, עם אנשים רבים מטופלים באוויר הפתוח. היו הפסקות חשמל נרחבות.

רוב ההרוגים הם ממשתתפי פסטיבל שהתקיים על חוף הים, ומעריכים שמספרם יעלה עוד. דובר הסוכנות האינדונזית להתמודדות במצבי אסון אמר כי הגל סחף עימו, בין השאר, בתים, מכוניות וגזעי עצים. לדבריו, הנזקים כבדים, ואלפי בתים, בתי חולים, מרכזי קניות ובתי מלון קרסו.


גשר באזור נשטף, והכביש המרכזי המוביל לפאלו נקבר במפולת עפר. "תיירים המשיכו לבלות בחוף גם אחרי שפורסמו אזהרות לגבי הצונאמי", התייסר הדובר, "חלקם טיפסו על עצים בגובה שישה מטרים וכך ניצלו".

בפועל, השירות המטארולוגי ספג ביקורת על כך שפרסם אזהרה לאחר רעידת האדמה, אך הסיר אותה תוך פחות משעה. בנוסף השירות לא הצליח להזהיר תושבי עיירה נוספת שהיה קרובה יותר למוקד הרעש. למעלה מ-600 אלף בני אדם חיים במקום. רעש אדמה חלש יותר פקד את האזור אתמול, במסגרתו נהרג אדם אחד.

מנהל הצלב האדום באינדונזיה, יאן גלפנד, סיפר לכאן חדשות כי מניין ההרוגים עוד צפוי לעלות באופן משמעותי. השדה. לדבריו, כוחות ההצלה מצליחים להשתמש בשדה תעופה אחר בעיר פאלו לצורך הזרמת סיוע הומניטרי. עם זאת, כשינחתו צפוי להם מסע בן לפחות שתים עשרה שעות, אם בכלל יצליחו להיכנס לאזורים שנפגעו עם משאיות האספקה.