תיעוד שיגור הטילים לסוריה, כפי שפורסם באיראן
צילום: אי-פי

בתגובה לפיגוע במצעד הצבאי: איראן תקפה מטרות טרור בסוריה

לפי הודעת משמרות המהפכה, רבים ממתכנני הפיגוע באהואז, בו נהרגו 29 בני אדם ונפצעו 60 נוספים, מצאו את מותם בתקיפה במזרח סוריה. סרטון שפורסם בכלי תקשורת באיראן מציג כביכול את הטילים ששוגרו. על אחד מהם נכתב: "מוות לארה"ב, מוות לישראל ומוות לסעודיה"
רועי קייס וערן סיקורל
01 באוקטובר 2018
07:54
עודכן ב 09:36

איראן תקפה הלילה (שני) בעזרת טילים בליסטיים מטרות טרור במזרח סוריה, זאת בתגובה לפיגוע במצעד הצבאי באהואז שבאיראן, שאירע לפני כעשרה ימים. כך נמסר בהודעה של משמרות המהפכה האיראניות. לפי ההודעה, מטרת התקיפה הייתה כינוס של מתכנני הפיגוע, ורבים מהם נהרגו בתקיפה. לפי מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם, שיגור הטילים האיראני הלילה כוון לאזור שנמצא בשליטת ארגון המדינה האסלאמית בגדה המזרחית של נהר הפרת, בקרבת העיר אל-בוכמאל סמוך לגבול בין סוריה לעיראק.


סרטון שפורסם בכלי תקשורת באיראן מציג כביכול את הטילים הבליסטיים ששוגרו לעבר סוריה. על אחד מהטילים נכתב: "מוות לארצות הברית, מוות לישראל ומוות לסעודיה". עוד נמסר בהודעת משמרות המהפכה כי שוגרו שישה טילים בליסטיים מבסיס של חיל האוויר האיראני במערב המדינה, לעבר "פעילי טרור" במזרח סוריה. בהמשך, שבעה כלי טיס לא מאוישים הפציצו אתרים בהם מתרכזים "פעילי הטרור". לטענת משמרות המהפכה, אותם פעילי טרור נתמכים בידי ארה"ב. סוכנות הידיעות פארס מדווחת כי נעשה שימוש בטילים מסוג ד'ו אל-פקאר, המגיעים לטווח של 750 ק"מ, וקיאם, המגיעים לטווח של 800 ק"מ.

29 בני אדם נהרגו וכ-60 נפצעו, בהם חיילים של משמרות המהפכה, בפיגוע הירי בחודש שעבר, במצעד הצבאי בדרום-מערב איראן. ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) קיבל עליו את האחריות למתקפת הירי.

סוכנות הידיעות "אעמאק" של ארגון המדינה האסלאמית פרסמה גם סרטון המתעד כביכול את מבצעי הפיגוע במצעד הצבאי באיראן. הסרטון צולם לכאורה לפני הפיגוע, ונראים בו שלושה בני אדם - שניים מהם מדברים בערבית והשלישי בפרסית. בסרטון אומר אחד האנשים שהוא מודה לאל שנתן לו את משימת הגי'האד הזאת. עם זאת, השלושה לא מכריזים על השתייכותם לדאעש.

מיד לאחר הפיגוע, גורם בעיר אהואז בדרום איראן אמר לרשת "אל-ערביה" כי קבלת האחריות של דאעש לפיגוע היא שקרית ושההתנגדות הלאומית באהואז היא זו שביצעה את הפיגוע. שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, האשים את ארצות הברית במתקפת הירי: "טרוריסטים שאומנו וחומשו על ידי משטר זר תקפו באהואז. בנפגעים גם ילדים ועיתונאים. איראן מטילה את האחריות על ארצות הברית ותגיב במהירות ובהחלטיות", כתב זריף בחשבון הטוויטר שלו.


החמושים שביצעו את הפיגוע בחודש שעבר ניסו לפרוץ למצעד שנערך במסגרת שורה של אירועים לציון יום השנה ה-38 לפרוץ מלחמת איראן-עיראק, ולאחר שלא הצליחו, פתחו בירי לעבר האזרחים שהיו במצעד ולעבר הבמה, עליה היו כמה מבכירי הממשל והצבא. ברשת "אל-ערביה" דווח כי כמה מהתוקפים נהרגו. דווח גם כי בין ההרוגים - שומרי ראשו של מפקד משמרות המהפכה באזור.