בנימין נתניהו ואיימן עודה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"ח"כים ברשימה המשותפת מוכנים לתמוך בהורדת אחוז החסימה"

ח"כים בליכוד טענו כי חלקים מהרשימה הערבית הציעו לסייע ליוזמת ראש הממשלה, שנתקלה בהתנגדות בתוך הקואליציה. הסיבה: רצון של חלק מחברות הרשימה להתפלג מחדש לסיעות נפרדות לקראת הבחירות. עדיין לא ברור אם נתניהו ייענה בחיוב
זאב קם
02 באוקטובר 2018
08:31

ח"כים מהרשימה הערבית המשותפת מוכנים לתמוך ביוזמת ראש הממשלה להוריד את אחוז החסימה בבחירות הקרובות ל-3% - כך טוענים ח"כים מהליכוד, כפי שפורסם היום (שלישי) בכאן רשת ב'. לדברי הח"כים ממפלגת השלטון, עמיתיהם מהרשימה המשותפת ביקשו להעביר באמצעותם מסר ברוח זו לנתניהו, ברקע ההתנגדות של חלק מסיעות הקואליציה ליוזמה.

הסיבה שחלקים באופוזיציה מעוניינים לסייע לראש הממשלה בנושא היא שהעלאת אחוז החסימה, שנועדה במקור לפגוע בסיעות הערביות ולהקשות על חלקן לעבור את אחוז החסימה, הובילה להתאחדותן בבחירות האחרונות. לפי בכירים בכנסת, בתוך הרשימה המשותפת ישנם עימותים ומחלוקות רבים, ורבים מחבריה היו שמחים לקבל את האפשרות להתפלג מחדש לסיעות נפרדות. לשם כך, נדרש להוריד בחזרה את אחוז החסימה ולאפשר להן לעבור אותו כשהן רצות בנפרד.

על אף הנכונות שהביעו אותם ח"כים, עדיין לא ברור אם ראש הממשלה וסיעת הליכוד ייענו בחיוב ליוזמה וייעזרו בקולות של ח"כים ערבים כדי לקדם את הורדת אחוז החסימה.

ח״כ יוסף ג׳בארין אמר בתגובה לפרסום בכאן חדשות: ״נתניהו מבקש לשנות את אחוז החסימה לפי צרכיו הפוליטיים הרגעיים, בסתירה לכללי מנהל תקין. אנחנו התנגדנו בזמנו בתוקף להעלאת אחוז החסימה בגלל הפגיעה בייצוג המפלגות הקטנות, ולא נתנגד באופן עקרוני היום להחזרת המצב לקדמותו.

"אנו ברשימה המשותפת נפעל כדי לשמור על אחדות הרשימה, גם אם יירד אחוז החסימה, שכן דרושה אחדות פוליטית שתגביר את הייצוג שלנו בכנסת מול חקיקת חוק הלאום והמשך מסע ההסתה והדה-לגיטימציה של הימין נגדנו ונגד הכוחות הדמוקרטיים״.

לפני יותר משבועיים הודיע נתניהו במפתיע כי הוא שוקל להוריד בחצי אחוז את אחוז החסימה. בישיבה השבועית של ראשי הקואליציה, בישר ראש הממשלה למשתתפים כי הוא "מעלה את האפשרות" בנושא.

נתניהו הדגיש כי המהלך ייצא לפועל רק אם יקבל את הסכמת השותפות הקואליציוניות. "זה חייב להיות בהסכמה של כולם. בלי הסכמה כזאת לא נתקדם בנושא", הבהיר ראש הממשלה. ראשי הבית היהודי, ש"ס ויהדות התורה - נפתלי בנט, אריה דרעי ויעקב ליצמן – כבר הודיעו שהם מתנגדים ליוזמה.

בחודש מאי האחרון הצהיר השר יריב לוין מהליכוד בריאיון בכאן רשת ב' כי "נכון יהיה לתקן את אחוז החסימה ולהוריד אותו". הוא אמר אז לאסף ליברמן ולגאולה אבן-סער כי הרעיון לצמצם את מספר המפלגות היה נכון, אלא שהרכב המחנה הלאומי יוצר מצב שבו גדל הסיכון ששותפות פוטנציאליות עלולות שלא לעבור את אחוז החסימה. "זה יותר חשש שגם אם המחנה שלנו יקבל רוב גדול בבחירות, נמצא עצמנו במצב שאין לנו את הרוב הדרוש בכנסת. טוב להיות זהירים ומבחינתו זה עדיף".

לוין הוסיף כי קיימת בעיה קשה מאוד של משילות. "גם אם אתה מקבל 30 מנדטים אתה צריך להגיע להסכמות עם שורת מפלגות שכל אחת מהן יכולה בכל דבר ובכל עניין למנוע את העברתו. אם נצליח בכך זה יגביר את ביטחוננו ביכולתנו להרכיב ממשלה אחרי הבחירות הבאות, אבל השיקול העיקרי הוא פשוט: קיבלנו מנדט וצריך לממש אותו".