עמנואל מקרון וחסן רוחאני
צילום: אי-אף-פי

צרפת: איראן עומדת מאחורי תכנון פיגוע שסוכל בפריז

את הפיגוע, שבסיכולו לפני כשלושה חודשים הייתה מעורבת גם ישראל, תכנן הממונה על המבצעים במשרד המודיעין האיראני, כך קבעו רשויות הביטחון בצרפת. בעקבות כך, לא ימונה שגריר צרפתי חדש בטהראן, ובפריז החליטו להקפיא נכסים איראניים. טהראן מכחישה
עמיחי שטיין
02 באוקטובר 2018
17:54

שירותי הביטחון של צרפת הודיעו היום (שלישי) כי משרד המודיעין של איראן הוא שעומד מאחורי הפיגוע שסוכל נגד כינוס של האופוזיציה האיראנית בפריז, לפני כשלושה חודשים. בעקבות כך, צרפת החליטה להשהות את מינוי השגריר החדש בטהראן, ומוקדם היום גם להקפיא את נכסיהם של שני פקידים בכירים איראניים ואת נכסיו של מנגנון הביטחון במשרד המודיעין של איראן.


מקור דיפלומטי בפריז אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי הממונה על המבצעים במשרד האיראני הוא שהורה להטמין מטען חבלה בכינוס, שבו נאם גם ראש עיריית ניו יורק לשעבר רודי ג'וליאני. סיכול הפיגוע בוצע בעזרתה של ישראל, וכפי שפורסם בכאן חדשות לפני כחודשיים, המוסד העביר מידע המודיעיני לרשויות הביטחון באירופה בנוגע לפיגוע. בטהראן הכחישו את הידיעה.

כ-200 שוטרים פשטו היום על מרכז תרבות שיעי בצפון צרפת בחשד שתמך בארגוני טרור. 11 בני אדם נעצרו ונכסי המרכז הוקפאו. לא נמסר אם מרכז התרבות השיעי היה מעורב בתכנון הפיגוע שסוכל נגד האופוזיציה האיראנית. נוסף על כך, שרת ההגנה הצרפתית, פלורנס פארלי, אמרה היום כי תוכנית הטילים הבליסטיים של איראן היא איום, וכל ההשפעה האיראנית באזור היא סכנה. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בחודש יולי האחרון לסיכול הפיגוע האיראני בצרפת, ואמר כי "הפיגוע סוכל, ולא במקרה". נתניהו, שנאם בטקס לציון 70 שנה לפריצה לכלא עכו, אמר כי "בשבוע שנשיא איראן נפגש עם מנהיגים באירופה כדי לנסות להתגבר על משטר הסנקציות, היא מתכננת פיגוע על אדמת טרור על אדמת צרפת".