נינותיהם של פאלו ואנה דאדוש

הצעת חוק חדשה מבקשת למנוע גירוש צאצאיהם של חסידי אומות עולם מהארץ

ההצעה של חבר הכנסת נחמן שי מהמחנה הציוני החוק תעניק מעמד של אזרחי כבוד לצאצאיהם של חסידי אומות עולם ללא הגבלה של דורות. ההצעה באה בעקבות פרסום בכאן חדשות ולפיו יגורשו נינות של חסידי אומות עולם שהצילו שתי ילדות יהודיות
יובל אגסי
03 באוקטובר 2018
17:44

חבר הכנסת נחמן שי מהמחנה הציוני הגיש הבוקר (רביעי) הצעת חוק שנועדה למנוע גירוש צאצאיהם של חסידי אומות עולם. הצעת החוק באה בעקבות החשיפה של כאן חדשות על כוונת המדינה לגרש את נינותיהם של חסידי אומות העולם פאלו ואנה דודאש מסרביה, שהצילו שתי ילדות יהודיות בשואה ועל מנת "לתקן את העוול החוקי וההיסטורי".

החוק יעניק מעמד של אזרחי כבוד לצאצאיהם של חסידי אומות עולם ללא הגבלה של דורות. "חסידי אומות העולם סיכנו את חייהם וחיי בני משפחתם, ולפעמים אף הקריבו אותם כדי להציל יהודים בתקופת מלחמת העולם השנייה", אמר שי.

בחקיקה המקורית ניתן מעמד אזרח של כבוד להם, לילדיהם ולנכדיהם. "אנו ניצבים בפני הדור הרביעי של חסידי אומות העולם, אשר נולד במדינת ישראל וניצב מול שוקת שבורה שכן על פי התיקון הקיים בחוק נשלל מהם כל מעמד חוקי, הוסיף מגיש הצעת החוק.

שי הוסיף כי החקיקה תבטא את הערכתה הנצחית של ישראל ותנצור את מורשתם של חסידי אומות העולם. "החקיקה תתקן עוול מוסרי חסר הגיון", אמר שי.

חסידי אומות עולם זכאים לאזרחות כבוד במדינת ישראל, שעוברת גם לבניהם ונכדיהם. אנה דוג'ה, נכדה לחסידי אומות עולם, עלתה עם בנותיה לישראל בשנת 2011. לפני כחודש הן קיבלו מכתב מרשות האוכלוסין, שדחה את בקשת האזרחות של בנותיה ובעלה ועליהן לעזוב את המדינה.