מרקל באוהל יזכור ביד ושם
צילום: יד ושם

מרקל: גרמניה עושה את כל מה שאפשר כדי לסייע להסדרה בעזה

קנצלרית גרמניה השתתפה בטקס במוזיאון ישראל, והכחישה את הדיווחים כי איימה לבטל את ביקורה בארץ בגלל פינוי חאן אל-אחמר: "זה פייק ניוז". עוד אמרה: "כולנו מסכימים שצריך לעשות הכול כדי למנוע מאיראן נשק גרעיני"
זאב קם ויערה שפירא
04 באוקטובר 2018
10:02
עודכן ב 10:24

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אומרת היום (חמישי) כי ארצה עושה את כל מה שאפשר כדי לסייע בסוגיית ההסדרה בין ישראל ועזה. בטקס קבלת תואר דוקטור של כבוד מאוניברסיטת חיפה שהתקיים במוזיאון ישראל השיבה מרקל לשאלת אחד הסטודנטים בקהל: "אתה יודע שבזמן שגלעד שליט היה כלוא עשינו מאמצים רבים. וכעת אנחנו עושים מאמצים. אנחנו מנסים לעזור למצב בעזה ועושים את כל מה שאפשר כדי לסייע בסוגיה הזו. אני לא רוצה להרחיב מעבר לזה בנושא הזה".

מרקל הכחישה את הדיווחים כי איימה לבטל את הביקור בישראל סביב סוגית פינוי חאן אל אחמר ואמרה כי מדובר בפייק ניוז: "זה ממש לא נכון, ואמרתי את זה שוב. זה ממש לא נכון, זו החלטה של ישראל וזה לא קשור לפגישה שלנו. לא היה תנאי כזה. יש לי ביקורת מסוימת על מדיניות ההתנחלויות של ישראל כי אני מאמינה בפתרון שתי המדינות, אך מעולם לא היה סימן שאלה לגבי הביקור. כשישבתי במטוס שמעתי על זה ואמרתי לעצמי אוי, איזה שקר, עוד שנייה נגיע לישראל ונראה לכולם שזה פייק ניוז".

על סוגיית הגרעין הבאיראני אמרה מרקל כי העימות בין איראן לישראל החריף יותר בגלל סוריה ולכן טוב מאוד שרוסיה דאגה לנסיגה איראנית מהגבול הישראלי. "אנחנו עושים הכל למנוע גרעין איראני. השאלה היא האם ההסכם עם איראן מהווה את הדרך הנכונה למנוע מאיראן נשק גרעיני או שהוא חלש מידי. זה חלק מהדיון המתמשך שלנו עם נתניהו. אבל אנחנו כולנו מסכימים שצריך לעשות הכול כדי למנוע נשק גרעיני מאיראן".

מרקל פתחה הבוקר את ביקורה בישראל במוזיאון יד ושם בירושלים. היא  ביקרה בהיכל השמות ובאוהל יזכור. מרקל הביעה צער על המעורבות של הציבור הגרמנית ברדיפת היהודים בשואה, ואמרה כי לגרמניה יש אחריות עיקרית למה שנעשה. בהמשך הוסיפה מרקל כי שעצוב גם לראות כיצד אזרחים בני אומות אחרות השתתפו במעשי הרצח.

בטקס במוזיאון ישראל שבה והתייחסה לנושא השואה: "שימור זיכרון השואה הוא חלק ממערכת הלימודים גרמניה", אמרה מרקל. "בתי ספר מבקרים במחנות ריכוז. אנחנו עושים מאמצים בהנחלת זיכרון השואה. אנחנו חיים בתקופה חשובה כי העדים האחרונים הולכים ומתים. עלינו לעמוד אל מול ניסיונות לשים בסימן שאלה את מה שהיה. זה מאוד מאתגר, אבל אנחנו צריכים לעמוד על מה שאנחנו מאמינים".

מרקל ציינה כי אין להפחית בערך חשיבותן של הפגישות בין ממשלות גרמניה ישראל, זו הפעם השביעית. "תודה על הערכה והרצון לחזק ולהפיח חיים בידידות הזאת. אני צריכה להגיע לחיפה יום אחד ואעשה זאת".

אמש נחתה מרקל לביקור של 24 שעות בישראל. במהלך הביקור יקיים המפגש הבין-ממשלתי המסורתי בין ישראל וגרמניה. אל מרקל הצטרפו כמה שרים מממשלת גרמניה ושתי הממשלות יקיימו במהלך היום ישיבה משותפת. כמו כן יחתמו כמה מזכרי ההבנות בין המדינות.