נתניהו ומרקל
צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90

נתניהו למרקל: "על כל המדינות ללחוץ על איראן כדי שתפסיק את תוכנית הגרעין"

רה"מ וקנצלרית גרמניה מסרו הצהרות במסיבת עיתונאים בירושלים. נתניהו למרקל: "רוצה להודות לך על המנהיגות והחברות שלך". מרקל אמרה כי היא מסכימה שיש למנוע נשק גרעיני מאיראן וכי שוחחה עם פוטין על נוכחות איראן בסוריה. על הסוגיה הפלסטינית אמרה: "מעדיפים פתרון שתי מדינות"
עמיחי שטיין
04 באוקטובר 2018
15:09
עודכן ב 15:43

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (חמישי) לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל כי "על כל המדינות ללחוץ על איראן כדי שתפסיק את תוכנית הגרעין שלה. וגם תפסיק את פעילות הטרור שלה, ותפסיק להשתמש בסוריה כבסיס לפעילות נגד ישראל, סוריה ולבנון". את הדברים אמר נתניהו במסיבת עיתונאים משותפת עם מרקל בירושלים.

צפו במשדר המיוחד בכאן 11: 

עוד אמר ראש הממשלה: "ישראל תמשיך לעשות מה שצריך כדי להגן על עצמה. נמשיך לבלום את איראן מלהפוך את סוריה ולבנון לבסיס ראשי.  הפעילות האגרסיבית של איראן מגיעה גם לאירופה. שירותי הביטחון הישראלים העבירו מידע למדינות אירופה על פעילות טרור של שירותי המודיעין האיראנים, ותכנון פיגועים. ואני שמח על המעצרים בגרמניה בהקשר לפיגוע שסוכל בפריז, ושמח על החלטת צרפת בעקבות הפיגוע שסוכל.

"אמרת בעבר שיש ערכים משותפים לישראל וגרמניה, ושגרמניה לא תנטוש את ישראל ותישאר חברה אמיתי - ושביטחון ישראל אינו פתוח למשא ומתן. אני חייב להגיד לך שעמדת במחוייבותיך. אני רוצה להודות לך על המנהיגות והחברות שלך, ומצפה לביקור הבא - עם משלחת יותר גדולה".


על הסוגיה הפלסטינית אמר נתניהו: "נמשיך לחפש בעלות ברית חדשות באזור, ואני מאמין שמערכות היחסים הללו יובילו בסופו של דבר את הדרך לשלום בין ישראל למדינות ערב. אני חושב שזה יסייע לנו להגיע לשלום עם שכנינו הפלסטינים. אני מצטער לומר שאנחנו לא רואים גישה זהה כזאת אצל הפלסטינים, ואני חושב שצריך להגיד להם להפסיק".

ראש הממשלה התייחס גם למצב ברצועת עזה ואמר: "יש ניסיון קבוע של חמאס להתחמש, ואבו מאזן מאוד הקשה בשנה האחרונה את המצב, שהוא חנק ומנע העברת כספים לעזה. הוא התערב בניסיונות של האו"ם להקל על המצב. כתוצאה מזה נוצרו ברצועה לחצים. חמאס מעת לעת תוקף את ישראל. זה בעצימות נמוכה, אבל החנק גדל".

מרקל אמרה במסיבת העיתונאים: "אנחנו מעדיפים את פתרון שתי המדינות לשני עמים. שמעתי מראש הממשלה שגרמניה צריכה לעודד את הצד הפלסטיני לחזור לשולחן הדיונים. בטווח הארוך אין אפשרות אחרת. זה הפתרון הנבון ביותר. הבעתי את הדאגה הגרמנית בנוגע למדיניות ההתנחלויות שמקשה על הפתרון".

על איראן אמרה קנצלרית גרמניה, שמדינתה עדיין שותפה להסכם הגרעין: "אנו מסכימים עם ישראל שצריך למנוע מאיראן נשק גרעיני, אך על הדרך יש חילוקי דיעות. לכן ממשיכים בדיונים". בנושא הנוכחות האיראנית בסוריה השמיע מרקל דעה יותר נחרצת: "דיברתי עם נשיא רוסיה בנוגע לנוכחות האיראנית בסוריה. אנחנו רוצים שם אפס כוחות איראניים. זו בעיה שהם נמצאים על הגבול, וזה איום לישראל וללבנון.

"אנחנו נפעל כדי לבטל את הסכנות, ואני מכירה את האזור בו אתם חיים. הוא שונה לגמרי מהאזור בו אנחנו חיים. לכן אני שמחה ויודעת שישראל מגנה על עצמה כשתוקפים אותה, אבל המאמצים הפוליטיים יעסיקו אותנו גם בעתיד".

על מצב האנטישמיות בגרמניה, כשברקע כמה אירועי אנטישמיות שהתרחשו בעת האחרונה בעיר קמניץ, אמרה הקנצלרית: "יש לנו אחריות למעשים שהיו בשואה, ואנו עובדים ברוח כזאת. לצערי האנטישמיות עדיין קיימת במדינות רבות - גם בגרמניה. לכן החלטנו למנות ממונה למאבק באנטישמיות ולחיים היהודים בגרמניה".

כנשאלה על חוק הלאום הישראלי אמרה מרקל: "אנחנו תומכים במדינה היהודית, אך גם למיעוטים יש זכויות ודמוקרטיה. היו דיונים פנימיים בישראל. וזה לא שמדובר בחוק שאינו שנוי במחלוקת בישראל, לכן גם אני הצבתי שאלות. על אף זאת, אנחנו תומכים בישראל כמדינה יהודית".

מוקדם יותר היום קנצלרית גרמניה נפגשה עם ראש הממשלה נתניהו לפגישת עבודה, ובמקביל התקיימו פגישות של 15 השרים הגרמנים שהגיעו עם מרקל יחד עם מקביליהם מישראל. בנוסף, מרקל נפגשה עם נשיא המדינה ראובן ריבלין, ביקרה במוזיאון יד ושם והשתתפה בטקס קבלת דוקטור של כבוד מאוניברסיטת חיפה במוזיאון ישראל.


ריבלין אמר למרקל: "זו העת להצטרף לסנקציות האפקטיביות על איראן, ולא לעקוף אותן. את המפלצת האיראנית יש להרעיב, לא להאכיל. אנו מבקשים מגרמניה להתייצב לצדנו בדרישה לפקח על תכניות הגרעין של איראן, ולא להניח לה להתחמק ממחויבותה".