צילום: שאטרסטוק

המשטרה: "לא יכולים לעסוק רק באופניים החשמליים"

אחרי שמשרד התחבורה הודיע אתמול על רגולציה חדשה שתיכנס לתוקפה עוד שלושה חודשים, ראש מחלקת התנועה במשטרה ציין כי הם מבקשים להוסיף עליה: "ילד בן 14 שנתפס רוכב צריך לגרוט לו את הכלי"
שרון עידן
04 באוקטובר 2018
15:27

אחרי שמשרד התחבורה הודיע אתמול על תקנות חדשות להתמודדות עם תאונות האופניים החשמליים, במשטרה תומכים בהחמרת המדיניות. ראש מחלקת התנועה באגף התנועה במשטרה, ניצב משנה נעם בגיינסקי אמר היום (חמישי) כי הם תומכים בהשמדת אופניים לילדים מתחת לגיל 16. "אם ילד בן 14 נתפס רוכב, אנחנו דורשים שכלי כזה ייגרט".

בנוסף ציין נציג אגף התנועה כי המשטרה לא מסוגלת להתמודד עם התופעה לבדה. "אנחנו לא יכולים לעזוב את כל הדברים ולהתעסק רק באופניים חשמליים. גם פקחי הרשויות המקומיות אמורים לטפל בכך. בגלל הגודל, המורכבות והכמויות". הוא הוסיף שהמשטרה לבדה נתנה כ-17 אלף דוחות בשנה החולפת – גידול של 60% ביחס לשנה שעברה. בפועל, מדובר בכמות השבועית של דוחות התנועה הניתנים על עבירות שימוש בטלפון במהלך נהיגה.

"אם מישהו חושב שאכיפה תפתור את הבעיה, לא בטוח שזה המענה הנכון. זו עצימת עיניים. איפה אחריות ההורים? משרד החינוך? כולם חייבים להירתם, לא רק המשטרה - אליה הכי קל לבוא בטענות". בגיינסקי הוסיף כי המשטרה תומכת בדרישה לחייב רוכבים לחבוש קסדה מלאה, ללבוש אפוד זוהר ולהירשם, על מנת להתמודד עם היעדר ביטוח. "אנחנו לא דורשים שרוכב יחזיק ברישוי רגיל, אבל המינימום מבחינתנו שתהיה לו הכשרה. בגיל 16, צריך הכשרה כלשהי לגבי תימרור, השתלבות בתנועה וכדומה. מבחינתנו צריך להגיע לרשות המקומית, לבצע רישום, אז נדע שיש פיקוח. כרגע הכל פרוץ".לפי תוכנית משרד התחבורה, הרוכבים שאינם מחזיקים ברישיון יעברו מבחן תאוריה קצר שיעסוק בעיקר בהשתלבות בתנועה, בתמרורים וברכיבה עירונית. תקנה נוספת נוגעת לנערים בני 16 ומטה שאם ייתפסו נוהגים, רישיון הנהיגה שלהם והלימוד אליו יידחו בשנה לפחות. במשרד מעריכים כי 10% מהרוכבים הם בני 14 עד 16. חלק מרוכבי האופניים נוטים להגדיל את המהירות המרבית של הכלי מ-25 קמ"ש. מי שייתפס, ייקנס ב-5,000 עד 10,000 שקלים. מעריכים כי יותר מ-10% מהרוכבים משנים כך את פעילות המנוע.

בתקופה האחרונה אירעו כמה תאונות קשות שבהן היו מעורבים רוכבי אופניים חשמליים. לפני כשבועיים נפגע ארי נשר, נער בן ה-17 בתאונת פגע וברח בשדרות רוקח בתל אביב. הוא מת מפצעיו כשבוע לאחר התאונה. נשר, בנו של במאי הקולנוע אבי נשר, נדרס על פי החשד, על ידי הכדורגלן יצחק אספה שנמצא במעצר. היום נחקר הנער שחשוד שהרכיב את נשר על אופניו. עורך דינו טען שהוא כלל לא זוכר שהרכיב את הילד, וכי האחריות מוטלת על הנהג הפוגע.