אביגדור ליברמן
צילום: באסל עווידאת, פלאש 90

ליברמן מאיים על חמאס: "'אחרי החגים' הגיע - קחו את זה בחשבון"

שר הביטחון התייחס למתיחות בדרום ולחשש מהסלמה בעזה. בתום הערכת מצב של ראשי מערכת הביטחון הוחלט על תגבור כוחות בדרום, אך לא ידוע על כוונה של חמאס לשגר רקטות
כרמל דנגור ונורית יוחנן
05 באוקטובר 2018
10:37

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס הבוקר (שישי) בחשבון הטוויטר שלו למתיחות בדרום ולאפשרות להסלמה בעזה, אליה נערך צה"ל, וצייץ: "עברנו את חודש חגי תשרי בדיוק כפי שתכננו, ללא התלקחות ותוך גביית מחיר כבד מהמתפרעים בגבול עזה. 'אחרי החגים' הגיע. ואני אומר לראשי החמאס: 'קחו את זה בחשבון'".

בחמאס הגיבו לדברי ליברמן והגידרו אותם ריקים מתוכן. דובר הארגון בעזה עבד א-לטיף קאנוע צייץ בטוויטר כי "איומי ליברמן חסרי ערך, ולא יפגעו בכוח הרצון של העם הפלס הפועל לשבירת המצור." לדבריו, "עמנו לא נותן דעתו לתקליט השבור הזה של ההנהגה הציונית. הציבור ימשיך להיאבק ולהשתתף בתהלוכות הלא אלימות עד השגת המטרות".

אתמול קיים ליברמן הערכת מצב בנושא המצב ברצועת עזה, יחד עם הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, מתאם פעולות הממשלה בשטחים וגורמי ביטחון נוספים. מלשכתו של ליברמן נמסר כי שר הביטחון עמד על מוכנות הכוחות סביב רצועת עזה, והנחה את צה"ל לשמור על דריכות מקסימלית לכל תרחיש.


סגן שר הביטחון אלי בן דהן אמר הבוקר כי "אם יחיא סינוואר 'לא רוצה מלחמה' כלשונו, הוא היה מחזיר מיידית ובלי תנאי את כל אזרחי ישראל הנמצאים ברצועת עזה, משליך את כל אמצעי הטרור שברשותו כולל רקטות ואמצעי לחימה קלים יותר, סוגר את הזרוע הצבאית של ארגון החמאס, מפסיק את ההפגנות ואת ניסיונות החדירה בגבול והכי חשוב - מוחק את הקריאה להשמדת ישראל מאמנת חמאס. כיוון שכולנו יודעים שאין סיכוי שמשהו ממה שנאמר לעיל יקרה - יחיא סינוואר הוא טרוריסט שפל שמטרתו היחידה - פגיעה במדינת ישראל ובאזרחיה".

עוד קודם לכן קיימו בצה"ל הערכת מצב עם ראש מרחב דרום של שב"כ הוחלט על תגבור כוחות בדרום. לצד זאת, ההחלטה על תגבור הכוחות התקבלה רק כדי להיערך להסלמה שיכולה לכלול השלכת רימונים ומטענים כפי שהיה בסוף השבוע שעבר, ולא בשל התרעה קונקרטית על כוונת חמאס לשגר רקטות או לבצע פיגוע. תגבור הכוחות כולל גדודי טנקים, חיל רגלים וצלפים. כרגע לא נפרשו סוללות כיפת ברזל נוספות. ביישובי עוטף עזה לא התקבלו הנחיות מיוחדות להיום.


באחרונה התגברו הההפגנות האלימות על גדר הגבול עם רצועת עזה והן מתקיימות לא רק בימי שישי כפי שהיה נהוג בחודשים האחרונים. ביום שישי האחרון דיווחו הפלסטינים כי שבעה מפגינים נהרגו, בהם ילד בן 12, נער בן 14 ושני צעירים בני 18 וכי כ-400 נפצעו בהפגנות. בצה"ל ציינו כי כ-20 אלף פלסטינים הגיעו לכמה מוקדים לאורך גדר המערכת ברצועת עזה. חלקם התפרעו והשליכו לעבר כוחות צה"ל רימונים, מטענים וגם הבעירו צמיגים ויידו אבנים.

במקביל, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הציב לחמאס אולטימטום, לפיו עליהם להעביר לרשות את השליטה בעזה עד סוף החודש. גורם בלשכת אבו מאזן אמר אמש לכאן חדשות כי אם חאמס לא יתרצה, הרשות הפלסטינית תפסיק לחלוטין את המימון לעזה. זאת על רקע כישלון שיחות הפיוס בין הצדדים בקהיר.

גורמים פלסטיניים אישרו כי השיחות שקיים חמאס עם המודיעין המצרי בקהיר לא הניבו פריצת דרך בכל הקשור לפיוס עם פתח, שאולי היה יכול להוביל לדעת המצרים גם לרגיעה בעזה מול ישראל. בחמאס אומרים כעת כי הם דורשים ממצרים ללחוץ על אבו מאזן להתגמש.