פלסטינים מיידים אבנים בגבול הרצועה
צילום: אי-פי

צה"ל תקף בעזה; 3 פלסטינים נהרגו במהומות בגבול

כ-20 אלף פלסטינים הגיעו לגבול - הם משליכים מטענים ורימונים ומיידים אבנים לעבר כוחות צה"ל. בתגובה, צה"ל תקף בצפון הרצועה. הפלסטינים דיווחו על כ-370 פצועים
כרמלה מנשה ועומרי חיים
05 באוקטובר 2018
17:04
עודכן ב 21:17

כ-20 אלף פלסטינים הגיעו היום (שישי) להפגנות אלימות בכמה מוקדים לאורך הגבול עם רצועת עזה. חלקם מתפרעים ומשליכים לעבר כוחות צה"ל מטענים ורימונים. בנוסף, המתפרעים מבעירים צמיגים ומיידים אבנים. בתגובה ביצע צה"ל שתי תקיפות בצפון הרצועה. משרד הבריאות דיווח על שלושה הרוגים, בהם נער בן 12, ועל יותר מ-370 פצועים.

דובר צה"ל מסר כי הכוחות זיהו עשרה פלסטינים שחצו את גדר המערכת בצפון הרצועה לשטח ישראל, זרקו רימונים, וחזרו מיד לשטח הרצועה. לא היו נפגעים. הכוחות מגיבים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי. בנוסף, הוצתו במהלך היום שבע שריפות באזור עוטף עזה, שנגרמו כתוצאה מבלוני תבערה ששוגרו מעזה.


לאחד מאזורי הפרות הסדר האלימות הגיע בכיר הג'יהאד האסלאמי חאלד אלבטש. "מעתה ואילך אנחנו לא נשלם לבד את מחיר המצור הציוני על עזה. הישראלים אף הם צריכים לשלם את המחיר, נצור עליהם כפי שצרים עלינו. המצור שלנו יימשך עד שיוסר המצור מעל רצועת עזה", אמר אלבטש.

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס הבוקר למתיחות בדרום ולאפשרות להסלמה בעזה, אליה נערך צה"ל, וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "עברנו את חודש חגי תשרי בדיוק כפי שתכננו, ללא התלקחות ותוך גביית מחיר כבד מהמתפרעים בגבול עזה. 'אחרי החגים' הגיע. ואני אומר לראשי החמאס: 'קחו את זה בחשבון'".

אתמול קיים ליברמן הערכת מצב בנושא המצב ברצועת עזה, יחד עם הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, מתאם פעולות הממשלה בשטחים וגורמי ביטחון נוספים. מלשכתו של ליברמן נמסר כי שר הביטחון עמד על מוכנות הכוחות סביב רצועת עזה, והנחה את צה"ל לשמור על דריכות מקסימלית לכל תרחיש.

צה"ל תגבר אתמול את כוחותיו בפיקוד הדרום. תגבור הכוחות יימשך לאורך הימים הקרובים. כך הוחלט בתום הערכת מצב שקיים הרמטכ"ל רב אלוף, גדי איזנקוט, עם בכירים בצה"ל ובשב"כ. זאת בעקבות ריבוי התקריות האלימות על גדר הגבול עם רצועת עזה בימים האחרונים. בצה״ל מטילים את האחריות למתרחש ברצועת עזה על חמאס ואומרים כי צה"ל ערוך ומוכן למגוון תרחישים.

באחרונה התגברו הההפגנות האלימות על גדר הגבול עם רצועת עזה והן מתקיימות לא רק בימי שישי כפי שהיה נהוג בחודשים האחרונים. ביום שישי האחרון דיווחו הפלסטינים כי שבעה מפגינים נהרגו, בהם ילד בן 12, נער בן 14 ושני צעירים בני 18 וכי כ-400 נפצעו בהפגנות. בצה"ל ציינו כי כ-20 אלף פלסטינים הגיעו לכמה מוקדים לאורך גדר המערכת ברצועת עזה. חלקם התפרעו והשליכו לעבר כוחות צה"ל רימונים, מטענים וגם הבעירו צמיגים ויידו אבנים.

במקביל, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הציב לחמאס אולטימטום, לפיו עליהם להעביר לרשות את השליטה בעזה עד סוף החודש. גורם בלשכת אבו מאזן אמר אמש לכאן חדשות כי אם חאמס לא יתרצה, הרשות הפלסטינית תפסיק לחלוטין את המימון לעזה. זאת על רקע כישלון שיחות הפיוס בין הצדדים בקהיר.