דייגים בעזה
צילום: אי-פי

בעקבות ההתפרעויות האלימות על הגדר: ליברמן הורה לצמצם את אזור הדיג בעזה

השטח המותר לדיג יקטן שוב ל-6 מייל במקום 9. בעיתון הלבנוני "אלאח'באר" דווח הבוקר כי קטר העבירה לישראל כסף לצורך סיוע לרצועת עזה. הכסף, שהועבר באמצעות האו"ם, מיועד למימון הסולר של תחנת הכוח בעזה
דנה בן שמעון
06 באוקטובר 2018
13:28
עודכן ב 15:15

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הורה היום (שבת) על צמצום מרחב הדיג ברצועת עזה מ-9 ל-6 מיילים ימיים. זאת בתום התייעצות ביטחונית עם גורמי הביטחון בצה"ל, מתאם פעולות הממשלה בשטחים ושב"כ. ההחלטה התקבלה בעקבות ההתפרעויות האלימות בסוף השבוע על גדר הגבול ברצועת עזה והנסיונות לפגוע בכוחות צה"ל ולהוציא משטים. ליברמן הנחה את מערכת הביטחון להיערך לנקיטת צעדים נוספים אם אירועי האלימות ימשכו.

בתוך כך דווח היום כי ישראל קיבלה רשמית מקטר, באמצעות האו"ם, כסף למימון הסולר של תחנה הכוח בעזה. סיוע שיספק את צרכי תושבי רצועת עזה בתחום החשמל לשישה חודשים. הפרטים פורסמו בעיתון הלבנוני "אלאח'באר". עוד צוין בדיווח כי הדבר עשוי להביא לשיפור אספקת זרם החשמל ולהגדילה לשמונה שעות ביממה, ולאחריהן שמונה שעות נתק. כיום ישנו חשמל ארבע שעות בלבד, ולאחריהן 12 שעות נתק. 

הצעד תואר כ"ציר עוקף הרשות הפלסטינית", ולפי העיתון, ישראל וארצות הברית נתנו את הסכמתן למהלך. בנוסף, לפי הדיווח ישנה הסכמה של האו"ם לשלם את משכורות הפקידים האזרחיים של חמאס ברצועה במשך שלושה חודשים. מדובר בפקידים שהשתייכו לממשלת הצללים של חמאס, שפורקה בינתיים בעקבות מהלכי הפיוס שהחלו בסוף שנת 2017 בין פתח לחמאס. קטר תממן את המשכורות והכסף יועבר באמצעות האו"ם.

עוד דיווח העיתון כי האו"ם עדכן את חמאס על כוונתו להתחיל בהקמת תחנה להתפלת מים ברצועה, וכי ישנה הסכמה עקרונית של ישראל לתת לכ-5,000 סוחרים פלסטינים אישורי יציאה מהרצועה לישראל, במטרה לשפר את המצב הכלכלי בעזה.

בחודש שעבר סיכמה ישראל על צעדים ראשוניים לשיפור המצב ההומניטרי ברצועת עזה, במהלך הכינוס שנערך בבריסל לקראת מפגש המדינות התורמות. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי הצעדים כוללים תוספת של דלק כדי להגדיל את שעות החשמל ברצועה, שעומדות כיום על שלוש ביום בלבד; וכן הגדלה של כמות הציוד הרפואי בעזה במימון בין-לאומי.

לפני כשלושה חודשים דיווח ה"וושינגטון פוסט" כי הממשל האמריקני מתכנן לקדם מהלך דיפלומטי לשיקומה של רצועת עזה. "יש לנו בהחלט פוקוס על עזה כעת בגלל המצב שם, ואנחנו רוצים לנסות לעזור", אמר בכיר אמריקני. בין השאר, דווח כי מתוכננים פרויקטים לשיפור שירותי החשמל והמים ברצועת עזה, במימון מדינות המפרץ ותורמים נוספים.