צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ליברמן לשגרירים אירופיים: התערבות מדינותיכם בסוגיית חאן אל אחמר - "הטייה מכוונת"

במכתב לשגריריהן בישראל של שמונה מדינות אירופיות, שהאשימו כי פינוי הכפר הבדואי עלול לגרור "השלכות חמורות" כתב שר הביטחון כי מדובר בהתערבות בוטה בענייניה הריבוניים של ישראל. "בית הדין הגבוה לצדק של ישראל אינו זקוק לשיעורים בענייני משפט מאף אחת ממדינותיכם"
כרמל דנגור
06 באוקטובר 2018
18:35

שר הביטחון אביגדור ליברמן העביר השבוע מכתב לשגריריהן בישראל של שמונה מדינות אירופיות, שבו האשים את ממשלותיהם ב"הטייה מכוונת" בפרשת פינוי הכפר הבדואי חאן אל אחמר, ובכך שנקיטת העמדה מצידן בפרשה היא "התערבות בוטה בענייניה הריבוניים של ישראל". לדבריו, "בית הדין הגבוה לצדק של ישראל אינו זקוק לשיעורים בענייני משפט מאף אחת ממדינותיכם ולא מהאיחוד האירופי כקולקטיב".

ליברמן התייחס להודעתן בסוף החודש שעבר של צרפת, גרמניה, בלגיה, הולנד, איטליה, שוודיה, פולין ובריטניה שבה הזהירו את ישראל מפני "השלכות חמורות" שעלולות להיות להריסת הכפר הסמוך לכפר אדומים. במכתבו כותב שר הביטחון כי "הודעה זו אינה עולה בקנה אחד עם יחסי הידידות ביננו".

ליברמן הוסיף במכתבו כי הוא יכול רק לשער את התרעומת שמדינותיהם של השגרירים היו חשות אילו היתה ישראל מוציאה הודעה דומה המפקפקת בהליכיהן המשפטיים הפנימיים. "ישראל מצפה לאותו יחס של כבוד למוסדותיה המשפטיים ולענייניה הפנימיים שכל אחת ממדינותיכם מצפה בצדק כלפי עצמה". 

גם שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב העביר ביקורת על ההחלטה וטען כי היא מנוגדת לחוק הבינלאומי. בג"ץ דחה לפני כמה שבועות את העתירות נגד הריסת מבנים בלתי חוקיים במתחם חאן אל-אחמר, וכתוצאה מכך איפשרה את פינוי הכפר הפלסטיני הלא חוקי. העתירות נגד הריסת הכפר הוגשו מיד לאחר שניתן פסק דין שקבע שיש לקיים את צווי ההריסה במקום.

השבוע פג האולטימטום שניתן לתושבי חאן אל-אחמר לפנות את השטח. בשבוע שעבר הגיעו נציגי המנהל האזרחי, והודיעו לתושבים כי עליהם לפנות את המבנים במקום עד לאחד באוקטובר. מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים נמסר כי נציגי המנהל האזרחי הגיעו הבוקר (ראשון) לחאן אל אחמר שממזרח לירושלים, והודיעו לתושבים כי עליהם לפנות את המבנים במקום עד לאחד באוקטובר. מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים נמסר כי "ההודעה נמסרה בהתאם להתחייבות המדינה לאפשר לתושבים לבצע הריסה במקום באופן עצמאי".

האזינו לריאיון עם אחד מתושבי חאן אל-אחמר ובוא כוחם של התושבים בכאן רשת ב':