התפרעויות בעזה
צילום: ראחים חטיב, פלאש 90

אבי דיכטר: "תשתיות הטרור של חמאס והג'יהאד בעזה יושמדו בכוח"

בריאיון לכאן רשת ב' אמר יו"ר ועדת חוץ וביטחון כי הדבר לא יקרה בתהליך מדיני. "אנחנו לא יכולים להסכים עם מציאות שבין מצרים, סיני וישראל תהיה בעזה ישות טרור עם יכולות צבאיות המכוונות על ידי איראן. זו מציאות בלתי סבירה מבחינתנו". ח"כ עמיר פרץ: "הציר המרכזי שלנו היה ונשאר אבו מאזן"
הבוקר הזה
07 באוקטובר 2018
10:34

יו"ר ועדת חוץ וביטחון, חבר הכנסת אבי דיכטר מהליכוד אומר כי ברור לחלוטין שברמה האסטרטגית תשתיות הטרור של חמאס והג'יהאד האיסלמי בעזה יהיו חייבות להיות מושמדות וכי אין אפשרות אחרת. בריאיון לאריה גולן בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' אמר דיכטר כי הדבר לא יקרה כנראה בתהליך מדיני אלא בכוח.

האזינו לריאיון:

"בסוף צריך להשמיד את תשתיות הטרור הצבאיות בעזה. אין לי ספק שהדבר הזה יקרה. אנחנו לא יכולים להסכים עם מציאות שבין מצרים, סיני וישראל תהיה בעזה ישות טרור עם יכולות צבאיות המכוונות על ידי איראן. זו מציאות בלתי סבירה מבחינתנו", אמר דיכטר.

לדבריו, אין הבדל עמדת שר הביטחון אביגדור ליברמן ועמדת שר החינוך נפתלי בנט סביב המציאות הסופית שצריכה להיות בעזה. "היא צריכה להיות בלי תשתיות טרור צבאיות. השאלה היא איך עושים את זה ומתי. העיתוי והאופן חייבים להיות נתונים להחלטת הדרג המדיני. זו החלטה מדינית כבדת משקל, זה לא יקרה בימים או בשבועות. זה מהלך ארוך טווח ובינתיים אנחנו מתכתשים איתם על הגדר. אני יודע שזו מציאות מאוד קשה, ודאי למי שגר ביישובים הקרובים ובוודאי בעבור חיילי צה"ל".

דיכטר הגדיר את המצב הקיים כרגע בעזה - "חצי אינתיפאדה" .לדבריו ברגע שיש הפרות סדר, ומהומות, בצד הפלסטיני שיש בהן נשק – "אלה כללי משחק אחרים שנגמרים בהרוגים ופצועים בצד השני בכמויות גדולות מאוד, אין לי ספק שיום אחד הם יותשו מזה. ההתשה אצלם תהיה גדולה יותר מאשר התשה בצד שלנו. אצלנו הכוחות מתחלפים, אצלם לא".

יו"ר וועדת חוץ וביטחון הוסיף כי כל המאמצים להגיע להרגעת הרוחות ולהביא את הבנים הביתה הוא מאמץ עליון. הוא התייחס לריאיון שבו אמר יחיא סינוואר כי לחמאס אין אינטרס למלחמה: "מדובר בארגון טרור, המילים שלו לא שוות את הניר שעליו הן נכתבו. בל נסמא את עינינו ונחשוב שיחיא סינוואר נתן את ריאיון השלום שלו לכתבת".

האזינו לריאיון:

חבר הכנסת עמיר פרץ מהמחנה הציוני אמר בתכנית כי ישראל ניצבת לפני הכרעה חשובה. "הציר המרכזי שלנו היה ונשאר אבו מאזן עם כל המורכבות. לדבריו על ישראל לומר לחמאס ולגורמים הבינלאומיים שמבחינתנו הרשות הפלסטינית היא הצינור המרכזי גם להעברת המשאבים והסיוע לעזה. "רק כך נמנע את הקמתה של מדינה איסלמית קיצונית שמפתחת נגדנו נשק בכל דרך וצורה ויתכן שבכך ניתן אופק לפתרון כולל. עמדתו של אבו מאזן ועמדתנו שלנו די דומות. הוא מתנה כל הפעילות מול עזה בכך שחמאס יתפרק מנשקו ויכפיף עצמו להחלטות רמאללה".

פרץ ציין כי אבו מאזן עשה מהלכים שהרחיקו את הסיכוי לנהל משא ומתן רציף עם תוצאות. "הוא עשה כמה אמירות וטעויות קשות אבל מדינת ישראל לא מעדיפה זרוע צבאית שיורה עלינו טילים ומבעירה לנו את השדות. שיתוף הפעולה בין מנגנוני הביטחון הפלסטינים וצה"ל הוא אחד הגורמים המרכזיים שמסייע לנו למנוע מראות קשים שלפני שנים יצאו מיהוד ושומרון. אם צריך לשקול את האינטרסים של ישראל את מי אתה רוצה לחזק? את מי שאינו מכיר בקיומה של ישראל או הגורם שמכיר בישראל ואומר שאינו רוצה לפנות לאלימות?"

באשר לריאיון שהעניק יחיא סינוואר אמר פרץ עליו להיות חלק מהמשולש של אבו מאזן-מצרים-חמאס אך הוא חייב להבין שלא יוכל לעקוף את כולם וליהנות מכל העולמות. זה יכול להתפתח לעימות מסוכן ולמשבר שנשלם עליו מחיר מאוד כבד. "אנחנו צריכים לומר שלנו לא מפריע להגיע למצרים כשאחד הגורמים שיושב מולנו הוא חמאס אבל צריך להיות ברור לכולם שהגורם המוביל צריך להיות הרשות הפלסטינית".