בני הפלאשמורה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הממשלה אישרה העלאת 1,000 מבני הפלאשמורה

לפי ההחלטה, בני זוג יוכלו לעלות לישראל עם ילדיהם הרווקים בלבד. מטה המאבק: "מדיניות שמזכירה את 'הספר הלבן'". כחלון: "בנושא העלייה אין שיקולים תקציביים, ביורוקרטיים או פוליטיים"
אוריה אלקיים
07 באוקטובר 2018
12:46

הממשלה החליטה הבוקר (ראשון) על העלאת 1,000 מבני הפלאשמורה הממתינים במחנות בגונדר ואדיס אבבה שבאתיופיה. לפי ההחלטה, ההורים יוכלו לעלות לישראל עם ילדיהם הלא נושאים. העלייה תחל בינואר 2019 ותימשך עד סוף השנה. משרד העלייה והקליטה יעניק לנכנסים זכויות עולה מאתיופיה, כפי שניתנו עד היום.

שר האוצר משה כחלון מסר לאחר ההחלטה כי "האנשים היקרים האלה שיעלו ארצה בקרוב מחכים למעלה משמונה שנים להגיע לפה ולחיות עם משפחותיהם. במגילת העצמאות כתוב ש'מדינת ישראל תהא פתוחה לעליה יהודית ולקיבוץ גלויות'. בנושא העלייה אין שיקולים תקציביים, ביורוקרטיים או פוליטיים".

במטה המאבק להעלאת יהודי אתיופיה תקפו את ההחלטה ומסרו כי "אנו שמחים על כך שיבוא קץ לסבלם של 1,000 מקהילת שארית יהודי אתיופיה ושל ילדיהם שבישראל, אך רחוקים מלהסתפק במימוש החלקי והשטחי של ההחלטה שקיבלה ממשלת בנימין נתניהו בפה אחד בשנת 2015. הממשלה פורסת את העלייה מאתיופיה על פי הקצבות שמזכירות את מדיניות 'הספר הלבן'".

מוקדם יותר העביר ח"כ בצלאל סמוטריץ' מכתב לראש הממשלה בו הביע את התנגדותו למהלך. "פרקטיקה זו תתפתח לדרישה להעלות עוד ועוד בני משפחה שלא כלולים בחוק השבות. היא תפתח פתח להרחבה בלתי נגמרת של שרשור בני משפחה מכל העולם. כיצד המדינה תוכל להסביר בבג"ץ את ההבחנה שהיא עושה בין עולים מהפלאשמורה לשאר העולם?", כתב סמוטריץ'.