נשיא האינטרפול, ארכיון
צילום: AP Photo/Wong Maye-E

סין: נשיא האינטרפול שנעדר נמצא בידינו - תחת חקירה

הרשויות במדינה הודיעו כי ראש ארגון השיטור הבינלאומי מנג הונגוויי, שנעדר מאז יום שישי האחרון, נמצא בחקירה לאחר שלטענתן הפר את החוק הסיני. בארגון הודיעו מאוחר יותר כי קיבלו ממנג מכתב התפטרות
יותם רוזנוולד
07 באוקטובר 2018
19:39

פרשת היעלמות נשיא האינטרפול: סין הודיעה הערב (ראשון) שנשיא הארגון שנעלם לפני מספר ימים, מנג הונגוויי, נמצא תחת חקירה בחשד שהפר את החוק הסיני. מאוחר יותר הודיע משרד האינטרפול כי קיבל הערב ממנג הודעת התפטרות "שנכנסת לתוקף מיידי".

גרייס, רעייתו של מנג שעקבותיו נעלמו ב-25 בספטמבר, סיפרה במסיבת עיתונאים שבה צולמה מאחור, כדי שפניה לא יופיעו בצילומים, כי תחילה קיבלה הודעה מבעלה שיתקשר אליה, ואחר כך ציור של סכין המצביע על סכנה. היא קראה לקהילה הבינלאומית להתערב.

"גורלו של בעלי הוא עניין לקהילה הבינלאומית", אמרה. היא הוסיפה כי היא איננה יכולה לתת כל אמון במידע המגיע אליה כל עוד לא תראה את בעלה ותשוחח אתו.

משטרת צרפת הודיעה ביום שישי האחרון כי נשיא ארגון השיטור הבינלאומי נעדר. באינטרפול אישרו כי אנשי הארגון מודעים לדיווחים, אך ציינו כי העניין נמצא תחת אחריותן של הרשויות הרלוונטיות בצרפת ובסין. מקורות במשטרה הצרפתית ציינו כי מינג "לא נעלם בצרפת".

המשטרה הצרפתית מסרה כי נפתחה חקירה בעניין היעלמותו של הונגוויי לאחר שאשתו, המתגוררת עם ילדיו בעיר ליון, דיווחה כי הוא נעדר. הונגוויי היה בטיול בסין בשבוע שעבר ומאז נעלמו עקבותיו. באחד הדיווחים בסין נאמר כי הונגוויי נלקח לתשאול זמן קצר אחרי שנחת בסין. 

מנג הונגוויי, בן 64, החזיק בכמה תפקידים בכירים בסין, בהם סגן השר לענייני ביטחון. הוא בעל ניסיון של כמעט 40 שנה בתחום הפלילי. הוא מונה לתפקידו הנוכחי באינטרפול בשנת 2016. לאחר המינוי היה חשש כי סין תשתמש בו כדי לעצור ולהחזיר אזרחים סינים שמואשמים בפשעים כגון שחיתות וטרור.