הפגנה להעלאת בני הפלשמורה לישראל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בעקבות חוות דעת של היועמ"ש: ח"כים ושרים נגד אישור העלאת בני הפלשמורה

בחוות דעת שהוצגה לשרים, הזהיר היועמ"ש כי האישור שניתן להעלאת 1,000 בני הקהילות מאתיופיה תקשה עליו להגן על עמדת המדינה נגד איחוד משפחות של פלסטינים וערבים ישראלים. "ההחלטות בעניין מחדדות את השוני ביחס כלפיהם לעומת קבוצות דומות", כתב היועמ"ש
זאב קם
08 באוקטובר 2018
08:56

חברי כנסת ושרים מתחו ביקורת קשה על אישור ההחלטה אתמול (ראשון) בממשלה להעלות לארץ 1,000 מבני הפלשמורה הנמצאים באתיופיה. זאת, לאחר שנחשפו לחוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה בנושא.

היועמ"ש כתב בחוות דעתו כי ההחלטה תקשה עליו ועל משרד המשפטים להגן בעתיד על עמדת המדינה נגד איחוד משפחות פלסטיניות, ונגד האפשרות של בני זוג פלסטינים שמתחתנים עם ערבים ישראלים להיכנס לישראל ולקבל זכויות של תושב. מחוות דעתו עולה כי ההרחבה שעשתה הממשלה לחוק עלולה להוביל להחלטה של בג"ץ לאפשר איחוד משפחות של פלסטינים וערבים ישראלים – דבר שהמדינה מתנגדת אליו במשך שנים.

היועמ"ש הסביר בחוות הדעת שהוצגה לשרים כי "ככל שמתרבות ההחלטות בעניין בני הקהילות מאתיופיה, מתחדד השוני בין היחס כלפיהם לבין היחס לשתי קבוצות דומות - צאצאי יהודים שאינם זכאי שבות וזרים שנכנסים לישראל לצורך איחוד משפחות עם ישראלים - וגדל הקושי המשפטי להצדיקו".

אתמול בישיבתה השבועית אישרה הממשלה להעלות לארץ 1,000 מבני הפלשמורה הממתינים במחנות בגונדר ואדיס אבבה שבאתיופיה. לפי ההחלטה, ההורים יוכלו לעלות לישראל עם ילדיהם שאינם נשואים. העלייה תחל בינואר 2019 ותימשך עד סוף השנה. עוד נמסר כי משרד העלייה והקליטה יעניק לנכנסים זכויות עולה מאתיופיה, כפי שניתנו עד היום.

שר האוצר, משה כחלון, בירך על ההחלטה ואמר כי "האנשים היקרים האלה שיעלו ארצה בקרוב מחכים למעלה משמונה שנים להגיע לפה ולחיות עם משפחותיהם. במגילת העצמאות כתוב ש'מדינת ישראל תהא פתוחה לעליה יהודית ולקיבוץ גלויות'. בנושא העלייה אין שיקולים תקציביים, ביורוקרטיים או פוליטיים".

מנגד, כבר אתמול העביר ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) מכתב לראש הממשלה שבו הביע את התנגדותו למהלך. "פרקטיקה זו תתפתח לדרישה להעלות עוד ועוד בני משפחה שלא כלולים בחוק השבות", הסביר סמוטריץ'. "היא תפתח פתח להרחבה בלתי נגמרת של שרשור בני משפחה מכל העולם. כיצד המדינה תוכל להסביר בבג"ץ את ההבחנה שהיא עושה בין עולים מהפלאשמורה לשאר העולם?".