חקירת היעלמות העיתונאי
צילום: AP Photo/Lefteris Pitarakis

פרשת העיתונאי הסעודי: "נמצאו כלי הרכב ששימשו להובלת הגופה"

מדיווחים בטורקיה עולה כי חקירת היעלמותו של ג'מאל ח'אשוקג'י מתמקדת בשתי מכוניות שנראו יוצאות מבניין הקונסוליה באיסטנבול אחרי כניסתו למקום. טורקיה דרשה אישור לבצע חיפוש בבניין
כתבי כאן חדשות
08 באוקטובר 2018
15:11

הערפל סביב פרשת היעלמות  העיתונאי הסעודי ג'מאל ח'אשוקג'י לא מתפזר: מפרטים חדשים שמדווח העיתון הטורקי "סבאח" אודות הפרשה המסתורית עולה היום (שני) כי השלטונות במדינה מתמקדים בחקירתם בשני כלי רכב של הקונסוליה באיסטנבול, ששימשו על פי החשד להובלת הגופה אל מחוץ לבניין.

על פי הדיווח, כלי הרכב נראו עוזבים את המקום לאחר שהעיתונאי נכנס לקונסוליה. למכוניות לוחיות רישוי דיפלומטיות, דבר שמונע מהמשטרה המקומית לעשות בהם חיפוש. ח'אשוקג'י נעלם ביום שלישי שעבר, לאחר שהגיע לקונסוליה הסעודית להסדיר מסמכים הקשורים לגירושיו. מחוץ לקונסוליה המתינה לו ארוסתו הטורקיה.

בתוך כך, משרד החוץ הטורקי זימן את השגריר הסעודי במדינה לשיחה נוספת על פרשת היעלמותו של העיתונאי. בפגישה אחרת שנערכה אתמול הובהר לשגריר הסעודי כי טורקיה מצפה לשיתוף פעולה מלא בפרשת ההיעלמות. בנוסף, ביקשה טורקיה אישור מסעודיה לערוך חיפוש בבניין הקונסוליה.


סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה אתמול כי הרשויות בטורקיה מעריכות שח'אשוקג'י, שנעדר כמה ימים מאז שנכנס לקונסוליה הסעודית באיסטנבול – נרצח בתוך מבנה הקונסוליה. בריאד הכחישו את הטענה.

בכיר טורקי אמר לסוכנות הידיעות כי "ההערכה הראשונית של משטרת טורקיה היא שהרצח היה מתוכנן ושהגופה הועברה מחוץ לקונסוליה". גורם בקונסוליה הסעודית הכחיש זאת, והטיל ספק אם אותו גורם שמסר את המידע אכן מעורה בפרטים או מוסמך להתבטא בנושא.

חברת הפרלמנט הלבנונית פאולה יעקוביאן, שראיינה את רה"מ לבנון, סעד אל-חרירי, בעת ששהה בריאד לפני כמעט שנה, אמרה אמש בריאיון כי אם יאומתו הדיווחים על חיסול העיתונאי, אז היא מודה לאל על כך שאל-חרירי נותר בריא ושלם.

לפני כמעט שנה אל-חרירי הודיע על התפטרותו מריאד ושהה שם בנסיבות מסתוריות במשך מספר שבועות. בתקשורת הבינלאומית פורסמו דיווחים רבים על כך שהוא הוחזק במעצר ע"י יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, ואולץ להתפטר.

בהכנת הידיעה השתתפו ערן זינגר, יותם רוזנוולד ורועי קייס.