אילוסטרציה
צילום: שאטרסטוק

ביהמ"ש זיכה אדם מאונס מחמת הספק בגלל מחדלי חקירת המשטרה

שופטי העליון הפכו החלטה של ביהמ"ש המחוזי בבאר שבע, וזיכו אדם שהורשע באונס ובשוד של נערת ליווי באילת. זאת בגלל שבמשטרה לא טרחו לבצע במתלוננת בדיקה פיזית לאיסוף ראיות, על אף שמדובר בנוהל מחייב. תגובת המשטרה: "ככל שנשמעת ביקורת שיפוטית, היא נלמדת ומופקים לקחים". האזינו
ורד פלמן
08 באוקטובר 2018
17:28

בית המשפט העליון הפך בימים האחרונים את החלטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, והחליט לזכות מחמת הספק גבר שהורשע באונס שאירע באפריל 2015, זאת בעקבות מחדלי חקירת המשטרה. כך פורסם היום (שני) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב'.

האזינו לסיפור המלא בכאן רשת ב':

 

לפי פרטי המקרה שעלו במהלך הליך החקירה וההליך המשפטי, מדובר על אירוע שהחל בחופשה של חמישה חברים באילת, שהזמינו נערת ליווי לחדרם במלון. אחד מהחברים קיים יחסי מין עם נערת הליווי בשירותים תמורת תשלום. לפי גרסת המתלוננת, מה שהחל כיחסי מין בהסכמה עם אותו גבר, המשיך לאונס. לאחר שיצאה המתלוננת מהשירותים, כמה מהחברים הכו אותה, מנעו ממנה לצאת מחדר המלון ושדדו את כספה.

המשטרה הוזעקה למקום מיד לאחר שהמתלוננת הצליחה לחלץ עצמה מהחדר, בעקבות צעקות שנשמעו על ידי אורחים אחרים במלון. במקביל לקבלת הקריאה במשטרה, שוטר שנמצא במקום אף מבחין בגברים שהיו מעורבים באירוע, מחוץ לחדר.

בתחנת המשטרה מספרת נערת הליווי לשוטרים על מה שאירע במלון ובשירותים של החדר. בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע כי הנאשם לא אמין וכי יש סתירות בעדותו, כאשר גרסתה של המתלוננת נמצאה עקבית ואמינה. הנאשם מורשע בעבירות של אונס, שוד בנסיבות מחמירות וכליאת שווא, ובית המשפט גוזר עליו שבע שנות מאסר.

הנאשם מערער על הרשעתו בבית המשפט העליון, ושם מוצא הרכב של שלושה שופטים כי המשטרה לא ביצעה במתלוננת בדיקה גופנית לאיסוף ראיות מיד עם קבלת התלונה, על אף שמדובר בהליך שהוא חובה. לפי השופט נעם סולברג, מחדל נוסף בחקירה נובע מכך שהמשטרה לא בדקה את פלטי שיחות הסלולר של המתלוננת, משום שלפי טענת הנאשם המתלוננת קיבלה שיחת טלפון בעת האירוע שהביאה להפסקת האקט המיני.

בנוסף, השופטים מציינים כי המשטרה לא טרחה לבצע השלמות חקירה כדי לעמת את גרסת המתלוננת עם גרסת הנאשם. בעקבות כך, בית המשפט העליון מצא כי הגנתו של הנאשם נפגעה, והחליט על זיכויו.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "משטרת ישראל מנהלת את כל חקירותיה באופן מקצועי ויסודי, במטרה אחת - להגיע לחקר האמת. יחד עם זאת, ככל שנשמעת ביקורת שיפוטית, היא נלמדת ובמידת הצורך מופקים לקחים". מהפרקליטות נמסר בתגובה: "הפרקליטות סבורה כי לא היו בתיק מחדלי חקירה משמעותיים. ובוודאי שאלה לא הביאו לפגיעה בהגנתו של המערער, ומשכך לא היה בהם כדי להביא לזיכויו".