פלסטינים מתפרעים בגבול עזה, בשבוע שעבר
צילום: אי-פי

נמשכים העימותים בגבול עזה: אלפים התפרעו באזור זיקים, כלי שיט התקרבו לגבול הימי

לפי משרד הבריאות ברצועה נפצעו 29 פלסטינים, בהם 11 מאש חיה
כתבי כאן חדשות
08 באוקטובר 2018
18:58

כמה עשרות כלי שיט פלסטיניים הפרו הערב (שני) את הסדר בגבול הימי עם עזה, וספינות של חיל הים מנעו מהם לחצות אותו. בד בבד, אלפי פלסטינים התפרעו בצפון הרצועה, ליד קיבוץ זיקים. לוחמי צה"ל ירו בתגובה אל עבר המתפרעים. משרד הבריאות ברצועת עזה מסר כי בעימותים נפצעו 29 פלסטינים, בהם 11 מאש חיה והשאר משאיפת עשן ומחבלות שונות. 

גם היום שוגרו מן הרצועה כמה בלוני תבערה ואחד מהם גרם לשריפה. בלון אחר, שאליו חובר מטען נפץ, התפוצץ סמוך לקיבוץ בארי שבמועצה האזורית אשכול.  

על רקע טרור התבערה הגיש הקונגרס היהודי העולמי לאו"ם עצומה המגנה את מה שהוא מגדיר "הפשעים הסביבתיים של חמאס", ועליה חתומים יותר מ-22 אלף בני אדם. את העצומה הגיש מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר, לסמנכ"ל התוכנית להגנת הסביבה של האו"ם, ג'מאל אחמד. זינגר הדגיש כי בחוק ההומניטרי הבינלאומי יש איסור מפורש על הרס הסביבה הטבעית בסכסוך מלחמתי. עם זה, ציין כי הקהילה הבינלאומית שמרה על שתיקה בשעה שחמאס נוקט לוחמה סביבתית המסכנת אזרחים וחיות בר והורסת את היופי והמשאבים הטבעיים בדרום ישראל.


שלשום פורסם בכאן חדשות כי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן סרב לבקשתו של נשיא מצרים א-סיסי להסיר את הסנקציות מעל רצועת עזה. בשיחת טלפון שקיימו השניים לפני כחודש ביקש נשיא מצרים מאבו מאזן להסיר את העיצומים שהטיל על חמאס ועל עזה והוסיף: "עוד צעדים נגד עזה, יסכנו את הביטחון הלאומי של מצרים".

על כך השיב יו"ר הרשות לא-סיסי: "מי שמסכן את הביטחון הלאומי של מצרים זה לא אני והצעדים שלי, אלא הקמתה של מדינת האחים המוסלמים בעזה". גורם פלסטיני בכיר אמר לכאן חדשות כי א-סיסי לא הגיב לדברי אבו מאזן ובחר לשתוק.

עם זאת אמר הגורם כי אין מתיחות בין רמאללה לקהיר וכי שני הצדדים רואים עין בעין נושאים רבים ומחזיקים בעמדה משותפת בנושא הפיוס בין הרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון ובין חמאס ברצועת עזה.

השתתפו בהכנת הידיעה: אסף פוזיילוב, נמרוד ליכטנשטיין ועמיחי שטיין