תחנת כוח ברצועת עזה
צילום: פלאש 90

ישראל החלה להזרים לעזה סולר במימון קטרי

מקורות ברצועה דיווחו כי משאית כי משאית ראשונה כבר נכנסה לעזה, וכי חמש משאיות נוספות צפויות להיכנס בהמשך ולספק כרבע מיליון ליטר סולר. מקורות פלסטינים בכירים אמרו לכאן חדשות: הצעד לא נעשה על דעת הרשות או בהסכמתה
גל ברגר
09 באוקטובר 2018
10:51

ישראל החלה הבוקר (שלישי) להזרים לרצועת עזה סולר במימון קטרי עבור תחנת הכוח. הסולר יוזרם לרצועה בהדרגה, ומקורות פלסטינים בכירים אמרו לכאן חדשות כי הצעד לא נעשה על דעת הרשות הפלסטינית או בהסכמתה. "הם אמרו לנו שהם רוצים להכניס את הסולר, אבל לא דרכנו", טענו המקורות.

מקורות ברצועה דיווחו כי משאית אחת עם סולר במימון קטרי כבר נכנסה לעזה. לדבריהם, צפויות להיכנס עוד חמש משאיות, ובסך הכול כרבע מיליון ליטר סולר. ההערכה בעזה היא שהודות לסולר הקטרי תגדל כמות החשמל הביתית לצרכני עזה, מארבע שעות לשש עד שמונה שעות ביום.

גורמים המעורים בסוגיית הזרמת הסולר במימון קטרי לעזה אמרו כי המהלך נעשה דרך האו"ם, שיפקח על המשאיות עם הסולר בתוך עזה עד להגעתן ליעדן. "החלו בהזרמה של הסולר. עדיין לא יודעים אם פקידי הרשות בצד הפלסטיני של כרם שלום יאפשרו לסולר להיכנס לעזה בפועל", ציינו הגורמים.


בשבוע שעבר מנעה הרשות הפלסטינית את הכנסת הסולר לעזה משום שהמימון הקטרי עבורו, הנאמד ב-10 מיליון דולרים, לא עבר דרכה באופן רשמי. ברמאללה אף הפעילו לחץ על ספקית הסולר, חברת "פז" הישראלית, ואיימו להפר או לבטל את החוזה עמה.

בישראל שוקלים בימים אלה לקזז מכספי המסים המועברים לפלסטינים מדי חודש, ולהעביר את הסכום המקוזז לרצועת עזה, אם יו"ר הרשות אבו מאזן יממש את איומיו לעצור את התקציב לרצועה בסך 96 מיליון דולר. בכיר פלסטיני מסר בתגובה לכאן חדשות כי אם ישראל תעשה זאת, הרושת תנתק לאלתר את כל הקשרים עם ישראל בבת אחת ובכל התחומים.

בתוך כך, העיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" דיווח מפי מקורות מצרים בקהיר כי ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, צפוי לבקר בישראל וברשות הפלסטינית לקראת סוף השבוע הבא. בעיתון מסרו כי כאמל ייפגש עם ראש אבו מאזן ושיחותיו יעסקו בייצוב הרגיעה בעזה ובפיוס בין פתח לחמאס. עוד דווח כי הבכיר המצרי יעביר מסר תקיף ליו"ר הרשות, שלפיו או שישתף פעולה עם מאמצי הפיוס - או שמצרים תסיר את ידיה מקידום הסוגייה, ותפעל מול חמאס כישות השוכנת לגבולה.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי חמאס מנמיך את רף הדרישות שלו תמורת עצירת התהלוכות על הגדר והפסקת שיגור בלוני התבערה מעזה לשטח ישראל. בשבוע שעבר, בשיחות שקיים עם המודיעין המצרי בקהיר, הציב חמאס דרישות קטנות יותר מבעבר. הוא כבר לא מדבר על שינוי רצועת עזה מקצה לקצה, אלא על סיוע ריאלי: הרחבת שעות אספקת החשמל, הגדלת מכסת החולים המורשים לצאת מעזה לטיפולים בישראל או בגדה, ודברים דומים.

בכיר בחמאס אמר לכאן חדשות: "אנחנו לא דורשים הרבה מישראל, רק הקלות הומניטריות בסיסיות תמורת שקט וחזרה להבנות הפסקת האש של צוק איתן. אנחנו מבינים שנמל ימי ושדה תעופה אלה פרויקטים ארוכי טווח, זה לא לעת הזו". בכיר ברשות הפלסטינית אמר הערב בתגובה כי הם לא מתפלאים על הנמכת הדרישות, שהרי "חמאס רוצה רגיעה עם ישראל בכל מחיר".