נגיד בנק ישראל הנבחר, פרופ' אמיר ירון
צילום: אוניברסיטת פנסילבניה

פרופ' אמיר ירון נבחר לנגיד בנק ישראל

ראש הממשלה ושר האוצר הכריזו על הבחירה. נתניהו: "פרופ' ירון הוא המתאים ביותר, חובתנו לחפש תמיד את הכשרונות הגדולים ביותר בשטח". כחלון: "כלכלת ישראל בשנים האחרונות הגיעה להישגים, יש עליות ומורדות אבל זה חלק מהחיים". בחודש הבא תסיים קרנית פלוג את כהונתה בת חמש השנים
מיכאל שמש
09 באוקטובר 2018
13:11
עודכן ב 14:23

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה וכחלון הודיעו היום (שלישי) כי פרופ' אמיר ירון נבחר לנגיד בנק ישראל הבא ויחליף את הנגידה הנוכחית, קרנית פלוג, בחודש הבא. מלבד ירון, רואיינו לתפקיד גם פרופ' בן ציון זילברפרב, פרופ' אפרים צדקה ופרופ' מריו בלכר. נתניהו וכחלון סיכמו עוד בראשיתו של תהליך האיתור, כי הם מעוניינים להגיע למועמד אחד שיוסכם על שניהם.


נתניהו אמר במסיבת עיתונאים שנערכה במשרד ראש הממשלה כי "ההתלבטות הייתה קשה ורצינית. אני שמח לבשר שהחלטנו שפרופ' ירון הוא המתאים ביותר. חובתנו לחפש תמיד את הכשרונות הגדולים ביותר בשטח".

כחלון הוסיף ואמר: "התפקיד שלנו הוא להסתכל קדימה. אנחנו לא בוחרים נגיד שיפתור את משבר 2008 אלא כזה שיצליח לפתור את משבר 2024, אם יהיה. "כלכלת ישראל בשנים האחרונות הגיעה להישגים, יש עליות ומורדות אבל זה חלק מהחיים".


ירון, בן 54, הוא מומחה לבנקאות, פיננסים ומקרו כלכלה. הוא מרצה באוניברסיטת פנסילבניה שבארצות הברית, הוא בעל תואר ראשון ושני מאוניברסיטת תל אביב ודוקטורט באוניברסיטת שיקגו. הוא מתגורר בארצות הברית ב-20 השנים האחרונות, ובעל אזרחות ישראלית ואמריקנית. 

אתמול מתחה פלוג ביקורת על כך שטרם נבחר לה מחליף. בתשובה לשאלת כאן חדשות על האופן שבו מתנהלת בחירת המחליף, אמרה: "הודעתי לפני זמן מה על כוונתי לא להתמודד לכהונה נוספת. במדינה מתוקנת בדרך כלל מאיישים תפקידים מספיק זמן מראש. אני מאוד מקווה שהתהליך יסתיים במהרה ואכן ייבחר מחליף ראוי שיענה על הקריטריונים".